Łosi jest za dużo. Po 16 latach będzie można do nich strzelać

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-08-2017,14:45 Aktualizacja: 02-09-2017,9:28
A A A

Od września do końca grudnia będzie można polować na łosie na Lubelszczyźnie, Podlasiu oraz Warmii i Mazurach. Z kolei w województwach kujawsko-pomorskim, mazowieckim oraz pomorskim strzelać do tych zwierząt będzie można jedynie na wschód od Wisły.

Tak wynika z projektu rozporządzenia autorstwa Ministerstwa Środowiska. Moratorium na odstrzał łosi obowiązuje od 2001 r., kiedy ich liczba sięgała ok. 2 tys. sztuk, obecnie jest ich blisko 20 tys.

żubry, łosie, podlasie, podlaska izba rolnicza

Żubry i łosie to goście niemile widziani

Zniesienia moratorium na odstrzał łosi i zintensyfikowania działań, by zatrzymać żubry w ich naturalnym środowisku domaga się Podlaska Izba Rolnicza. Problem związany jest oczywiście ze szkodami, jakie te gatunki wyrządzają w uprawach. Rolniczy...

Jak czytamy w dokumencie noweli rozporządzenia w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne, od 1 września do 30 listopada będzie można polować na byki, czyli na samce. Okres polowań na klępy (samice) oraz łoszaki (młode osobniki) ma obowiązywać od 1 października do 31 grudnia.

Zgodnie z projektem, na łosie będzie można polować tylko na niektórych obszarach kraju. W województwach kujawsko-pomorskim, mazowieckim oraz pomorskim strzelać do nich będzie można jedynie na wschód od Wisły. Z kolei na Lubelszczyźnie, na Podlasiu oraz na Warmii i Mazurach polować będzie można na terenie całych województw.

W projekcie czytamy, że obecnie populacja łosia w Polsce wynosi ok. 20 tys. osobników. "Na proponowanych obszarach w licznych obwodach łowieckich stwierdzono zagęszczenie populacji w ilościach równych lub większych niż 5 osobników na 1000 ha. Zebrane informacje od leśników i myśliwych wskazują na rosnące szkody w lasach spowodowane łamaniem młodych drzew, zdeptywaniem oraz zgryzaniem upraw i młodników, zwłaszcza sosnowych" - dodano.

dzik

Na dziki można polować przez cały rok

Rośnie liczba przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) wśród dzików stwarzając coraz większe zagrożenie dla trzody chlewnej. Aby ograniczyć rozwój choroby, Ministerstwo Środowiska wprowadziło przepisy umożliwiające...

Innymi przesłankami zniesienia moratorium na odstrzał łosia są też m.in.: rosnące straty w uprawach rolnych powodowanych przez łosie (w 2016 r. wypłacono ponad 4 mln zł odszkodowań), czy coraz większa liczba wypadków drogowych z udziałem tych zwierząt.

O tym, że resort środowiska rozważa możliwość zniesienia moratorium informował na początku czerwca Andrzej Konieczny, wiceminister środowiska. - Wydaje się, że jest to w tej chwili nieuchronne - podjęcie zdecydowanych, odważnych decyzji - mówił wówczas.

Dodawał, że do ministerstwa w związku ze szkodami powodowanymi przez łosie spływają skargi z różnych środowisk, samorządów, organizacji, osób prywatnych, stowarzyszeń, parlamentarzystów. Polityk mówił, że użytkowanie populacji oznacza "nic innego jak odstrzał, co jest rzeczą naturalną".

Powołując się na dane z systemu ewidencji wypadków i kolizji Komendy Głównej Policji poinformował, że w latach 2010-2015 doszło w Polsce do 115 tys. kolizji, czyli zderzeń aut ze zwierzętami oraz 1,1 tys. wypadków, z czego 49 ze skutkiem śmiertelnym. 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu