KRUS ostrzega przed wysypem kleszczy. Mogą zagrozić rolnikom

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
18-03-2021,11:25 Aktualizacja: 18-03-2021,11:29
A A A

Przyroda budzi się powoli do życia, a wraz z nią rośnie aktywność kleszczy. Wiosenny wysyp pajęczaków odnotowywany jest obecnie na terenie całego kraju - podkreśla Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Z względu na to, że kleszcze występują masowo na łąkach, pastwiskach itd., rolnicy są grupą zawodową szczególnie narażoną na niebezpieczeństwo z ich strony.

Wypalanie gruntów rolnych, jerzy wilk, walka z kleszczami, Jan Białkowski

Wypalanie łąk w walce z kleszczami? Kontrowersyjny pomysł posła PiS

Roznoszące groźne choroby kleszcze to obecnie plaga w lasach, na łąkach i podobnych miejscach. Jerzy Wilk, poseł Prawa i Sprawiedliwości zasugerował, że w walce z tym zjawiskiem mogłoby być pomocne kontrolowane wypalanie traw. Resort rolnictwa ma...

"Należy pamiętać, że nie każdy kleszcz jest nosicielem patogenów, a podjęcie szybkiej reakcji zapobiega zachorowaniu na boreliozę. W ciągu ostatnich lat liczba wypłaconych przez KRUS odszkodowań z tytułu uszczerbku na zdrowiu spowodowanego zachorowaniem na boreliozę wzrosła z 132 w 2009 roku do 282 w 2018 roku. Jak widać, liczba zachorowań ma tendencję wzrostową. Boreliozę wywołuje bakteria Borrelia burgdorferi, która dostaje się do organizmu człowieka w następstwie ukąszenia przez zarażonego nią kleszcza" - zaznacza Kasa.

Przypomina, że sposoby na ograniczenie ryzyka kontaktu z groźnymi pajęczakami to m.in. ubiór zakrywający większą część ciała (długie spodnie, wysokie buty, długie rękawy, nakrycie głowy) oraz preparaty odstraszające. Ważna jest też samokontrola ciała po powrocie do domu w poszukiwaniu intruzów.

"Jak postępować jeśli doszło do ukąszenia? Należy jak najszybciej usunąć kleszcza w całości za pomocą np. pęsety, pompki próżniowej, karty do usuwania kleszczy. Nie wolno próbować go wykręcać, w żadnym wypadku smarować kremami, masłem itp. Miejsce po ukąszeniu koniecznie należy odkazić. Jeśli kleszcz tkwi głęboko w ciele, niezwłocznie trzeba udać się do lekarza. Każda mijająca godzina zwiększa ryzyko zachorowania nie tylko na boreliozę, ale także na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM)" - podkreśla KRUS.

kleszcz afrykański, kleszcze, borelioza, choroby odkleszczowe, kleszczowe zapalenie mózgu, choroby zawodowe rolników

Afrykańskie kleszcze coraz bliżej Polski. Są groźne i olbrzymie

Afrykańskie kleszcze - przeniesione prawdopodobnie przez wędrowne ptaki - są już w Europie. Naukowcy ostrzegają, że mogą zadomowić się na Starym Kontynencie. To kleszcze z rodzaju Hyalomma. Ich cechą charakterystyczną są obrączki lub podłużne pasy...

Objawami zachorowania po ukąszeniu przez kleszcza mogą być nie zawsze występujący rumień (w postaci owalnego pierścienia, który z czasem powiększa się do kilku centymetrów, po czym blednie od środka i zanika) oraz te podobne jak przy grypie (np.: stan podgorączkowy, bóle mięśniowo-stawowe, bóle głowy, osłabienie).

"Jeśli po ukąszeniu przez kleszcza wystąpią powyższe niepokojące symptomy, bezwzględnie trzeba zgłosić się do lekarza w celu wykluczenia boreliozy bądź podjęcia stosownych kroków w razie potwierdzenia choroby. Nieleczona borelioza może prowadzić do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego i układu sercowo-naczyniowego. Niestety, na tę chorobę nie ma szczepionki, stosuje się wyłącznie antybiotykoterapię, a leczenie jej skutków jest długotrwałe" - ostrzega rolniczy ubezpieczyciel.

Jak dodaje, kleszcze mogą przenosić nie tylko boreliozę, ale bywa, że są wektorem np. flawiwirusa, który powoduje kleszczowe zapalenie mózgu - jak sama nazwa wskazuje chorobę centralnego układu nerwowego.

Podobnie do boreliozy pierwsze objawy zakażenia wirusem są zbliżone do grypy. Istnieje jednak szczepionka, dzięki której można się ustrzec KZM.

Warto przypomnieć, że rolnik, po uzyskaniu decyzji państwowego inspektora sanitarnego o stwierdzeniu choroby zawodowej, może ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, a także o rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu