Kosiniak-Kamysz: resort zwleka ze specustawą w sprawie ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
31-08-2016,8:10 Aktualizacja: 31-08-2016,8:53
A A A

Ministerstwo rolnictwa zwleka z pracami nad specustawą w związku z ASF - uważa Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL. Resort nie ma pomysłu jak rozwiązać sytuację, abdykowało z odpowiedzialności za wieś i rolnictwo - ocenił.

- Pan minister Jurgiel zapowiadał specustawę. Myśleliśmy, że będzie ona przyjęta na najbliższym rządzie. Tradycyjnie posiedzenia odbywają się we wtorki, a okazuje się, nie zbiera się Rada Ministrów. Nie ma specustawy, nie ma posiedzenia, widać, że ministerstwo rolnictwa nie ma pomysłu, jak rozwiązać sytuację. Moim zdaniem abdykowało z odpowiedzialności za polską wieś i rolnictwo - powiedział Kosiniak-Kamysz w Sejmie.

afrykański pomór świń, asf, trzoda chlewna, handel trzodą chlewną, prokuratura

Pierwsze zarzuty za przenoszenie wirusa ASF

Prokuratura Rejonowa w Zambrowie (Podlaskie) postawiła zarzuty w śledztwie związanym z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF. Jednej osobie zarzuciła transport świń z naruszeniem wymagań weterynaryjnych i poświadczenie nieprawdy w dokumentach. Wobec...

Lider PSL zaznaczył, że przy bierności resortu rolnictwa, ASF dociera już pod Warszawę. - Brak twardych decyzji. Domagamy się informacji, która będzie udzielona przez rząd w ramach informacji bieżącej na forum Sejmu 6 września. Będziemy pytać o fatalną sytuację rolnictwa, niskie ceny i o nieporadność w sprawach ASF - zapowiedział lider PSL.

Ministerstwo odiosło się do tych zarzutów na Twitterze. "Pan przewodniczący Kosiniak-Kamysz jako były Minister powinien wiedzieć, że ustawy można procedować w trybie obiegowym" - czytamy.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zapowiedział w miniony piątek, że zanim projekt specustawy trafi do Sejmu, musi zostać zaakceptowany przez Radę Ministrów. Jak dowiedziała się PAP, może to nastąpić właśnie w trybie obiegowym.

Celem planowanych działań jest m.in. umożliwienie rolnikom sprzedaży zwierząt, które osiągnęły już wagę ubojową. Minister wskazał na kilka możliwych rozwiązań są to: dopłaty do cen, możliwość wykupu albo zakup na rezerwy materiałowe lub normalny skup przez zakłady.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu