Pierwsze zarzuty za przenoszenie wirusa ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
31-08-2016,7:45 Aktualizacja: 31-08-2016,8:24
A A A

Prokuratura Rejonowa w Zambrowie (Podlaskie) postawiła zarzuty w śledztwie związanym z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF. Jednej osobie zarzuciła transport świń z naruszeniem wymagań weterynaryjnych i poświadczenie nieprawdy w dokumentach.

Wobec podejrzanego, mieszkańca województwa podlaskiego, zastosowano m.in. 10 tys. zł poręczenia majątkowego, a także nakaz powstrzymania się od prowadzenia działalności związanej z handlem trzodą chlewną. Śledczy nie podają, czy mężczyzna przyznaje się do zarzutów.

afrykański pomór świń, asf, podlasie, białystok, radni sejmiku

Radni sejmiku chcą więcej działań w walce z ASF

Sejmik województwa podlaskiego przyjął stanowisko z propozycjami, które miałyby pomóc w walce z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń. Chce m.in., by myśliwi pomogli maksymalnie ograniczyć populację dzików w...

Śledztwo, które nadzoruje zambrowska prokuratura, rozpoczęło się po wykryciu w gospodarstwie rolnym we wsi Zbrzeźnica (powiat zambrowski) jednego z ognisk afrykańskiego pomoru świń. Okazało się wówczas, że za rozprzestrzenianiem się wirusa może stać człowiek.

Śledztwo dotyczy m.in. transportu pod koniec lipca zwierząt z naruszeniem wymagań weterynaryjnych obowiązujących na terenach zagrożonych występowaniem ASF, z miejscowości Sokoły do Osowca, a stamtąd - po kilku dniach - do Zbrzeźnicy.

Maria Kudyba, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Łomży zaznacza, że śledztwo trwa i na razie nie wiadomo, czy będą w tej sprawie stawiane kolejne zarzuty.

Do tej pory w Polsce odnotowano 18 ognisk ASF u trzody chlewnej: 14 w województwie podlaskim, 3 w lubelskim i jedno w mazowieckim.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA