Gospodarstwa znikają jedno po drugim

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
31-10-2019,10:40 Aktualizacja: 31-10-2019,10:45
A A A

- Europejskie rolnictwo musi podjąć konkurencję na rynkach światowych, oferując produkty wysokiej jakości - mówi Janusz Wojciechowski, desygnowany na komisarza UE do spraw rolnictwa.

W rozmowie z "Naszym Dziennikiem" polityk zwraca uwagę, że każdego dnia w UE znika około tysiąca gospodarstw rolnych. Jego zdaniem można to powstrzymać, promując produkcję żywności wysokiej jakości w gospodarstwach rodzinnych, a także przywracając bezpieczeństwo żywnościowe.

Rolnictwo Polskie i UE 2020+, rozwój obszarów wiejskich, ierigż, wpr po 2020 roku

Rząd zaakceptował zmiany w sprawie wieloletniego programu rolnego

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji uchwały w sprawie programu wieloletniego "Rolnictwo Polskie i UE 2020+. Wyzwania, szanse, zagrożenia, propozycje". Głównym celem zmiany jest dostosowanie zadań programu do nowego...

Według Wojciechowskiego ma to też być odpowiedź na konkurencyjny import produktów rolnych z obu Ameryk, gdzie gospodarstwa produkują na przemysłową skalę. Zwrócił ponadto uwagę, że co najmniej 30 proc. Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich musi być skierowane na działania dotyczące ochrony środowiska i klimatu.

- W tym obszarze jest miejsce na inicjatywy, które są korzystne dla mniejszych gospodarstw. Rolnictwo w Europie nie może być taśmą produkcyjną, gdzie jak w fabryce wytwarza się jak najwięcej jak najmniejszym kosztem - dodał.

Kandydat na komisarza zadeklarował, że gdy obejmie funkcję, będzie robił wszystko, by jak najszybciej doszło do wyrównania poziomu dopłat do średniej europejskiej. Wskazał, że krajów, które otrzymują niższe dopłaty jest 15 z 28.

Według polityka, polskie rolnictwo może być wzorem dla europejskiego. Podkreślił, że u nas jest najwyższy odsetek młodych rolników - do 35. roku życia (ponad 10 proc.) i najniższy odsetek w wieku emerytalnym - powyżej 65 lat (mniej niż 10 proc.).

Na przykład w Portugalii ponad połowa rolników ma ponad 65 lat.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj