Gospodarstwa rodzinne to podstawa. Przepisy trzeba doprecyzować

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-07-2020,11:15 Aktualizacja: 08-07-2020,11:20
A A A

- Trzeba doprecyzować przepisy dotyczące rodzinnych gospodarstw rolnych - przekonuje Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

Szef resortu nawiązał w ten sposób do zapowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy, który informował wcześniej, że przygotuje i złoży w parlamencie ustawę o rodzinnym gospodarstwie rolnym, która będzie m.in. określała formy jego wsparcia przez państwo.

janusz wojciechowski, rozwój rolnictwa, gospodarstwa rodzinne, budżet ue na rolnictwo, Europejski Zielony Ład

Gospodarstwa rodzinne przed wielką szansą

- Perspektywy polskiego rolnictwa są bardzo dobre na tle innych krajów Unii Europejskiej - przekonuje Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa.  Dodał, że przed rodzinnymi gospodarstwami otwierają się ogromne szanse w nowej...

- Zapis w konstytucji, który mówi, że podstawą ustroju rolnego w Polsce jest gospodarstwo rodzinne jest zapisem niewystarczającym i mało precyzyjnym. Co to znaczy gospodarstwo rodzinne? Jak ma być duże? Kto ma w nim pracować? To trzeba doprecyzować - powiedział polityk na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia.

- Chcę doprecyzować, że zależy nam na gospodarstwach mniejszych, na tych gospodarstwach, które dają utrzymanie rodzinie rolnika, która może przyzwoicie i godnie z tego żyć - dodał.

Minister do absurdów zaliczył sytuację, w której chińska ferma w Polsce tuczy duńskie świnie przy pomocy amerykańskiej soi i produkuje mięso, dla którego trzeba znaleźć zbyt w Chinach, bo w Polsce jest tego mięsa za dużo.

- Nie może być takiego rozwoju rolnictwa, bo dla mnie, to nie jest żaden rozwój, tylko wynaturzenie, ponieważ wszystkie negatywne skutki tej hodowli, jak odchody, zapach, pozostają w Polsce - podkreślił Ardanowski.

W połowie czerwca w Ciechanowie Andrzej Duda zapowiedział projekt ustawy dotyczącej rodzinnych gospodarstw rolnych.

Wcześniej prezydent mówił, że w ustawie zawarte będą przepisy, w jaki sposób państwo powinno podchodzić do rodzinnego gospodarstwa rolnego i jakie formy wsparcia powinny stanowić standardowe dla tego gospodarstwa rodzinnego zabezpieczenie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu