Gminy, które oszacowały straty dostaną pierwsze pomoc

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-08-2018,14:30 Aktualizacja: 30-08-2018,20:15
A A A

- Protokoły z szacowania strat spływają zbyt wolno. Przygotowuję rozwiązania, by rolnicy z gmin, które podliczyły już protokoły, mogli nie czekając na całkowite zakończenie szacowania otrzymać pomoc z ARiMR - mówi Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

- Nie ma co czekać na końcowe protokoły. Dotychczas dostarczyło je 670 gmin na ponad 2 tys. szacujących. Sądzę, że cześć gmin nie jest w stanie dostarczyć ich w najbliższym czasie - zauważył polityk.

pasze objętościowe, Ambasada Węgier, bydło mleczne, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka

Pasza dla bydła mlecznego z Węgier ratunkiem na suszę?

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka informuje, że wskutek komunikatu o suszy i mniejszych zbiorach pasz objętościowych dla bydła ambasada Węgier zaoferowała polskim hodowcom swoją pomoc. "W związku z...

Resort przygotowuje takie rozwiązania, aby rolnicy z tych gmin, które dostarczyły podliczone protokoły do wojewody, mogli już we wrześniu skorzystać z pomocy suszowej. Od 11 września Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie mogła przyjmować wnioski i ma być gotowa do wypłat.

Minister zaznaczył, że do tego czasu Rada Ministrów musi ustalić stawkę dopłat do hektara dla rolników, który ponieśli straty powyżej 30 proc., a mniejsze niż 70 proc. Przypomniał, że na razie rząd przyjął stawkę do dopłaty dla strat wynoszących powyżej 70 proc. (1 tys. zł na ha), ale jeżeli nie mamy zakończonych szacunków z całej Polski, to trudno jest ustalić stawkę dla mniej poszkodowanych.

Dodał, że być może zostanie określona na podstawie zestawień szacunków strat w gminach przygotowanych przez wojewodów. - Jeżeli będę miał wstępne szacunki od wojewodów, to Rada Ministrów przyjmie stawkę i rolnicy będą mogli do ARiMR udawać się po pomoc - powiedział szef resortu.

trawa, uprawa trawy, polska grupa nasienna, susza rolna, użytki zielone, szacowanie strat

Należy rozszerzyć zakres upraw objętych monitoringiem suszy

Polska Grupa Nasienna chce rozszerzenia zakresu upraw objętych szacowaniem suszy o użytki zielone. - Jesteśmy otwarci na współpracę w zakresie opracowania metodologii szacowania szkód na tych użytkach - deklarują członkowie PGN....

Jednym z pomysłów jest też wypłata zaliczkowa na poczet pomocy suszowej, ale byłaby to podwójna praca dla agencji. - ARiMR i tak będzie na jesieni bardzo obciążona pracą, bo będzie przygotowywała wypłatę zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich, które będą wypłacane od połowy października. Są też otwierane kolejne nabory wniosków na działania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - tłumaczył Ardanowski.

Po ustaleniu stawki pomocy na hektar musi upłynąć 14 dni, by agencja mogła przyjmować wnioski. - Wyobrażam to sobie w ten sposób, że od 11 września ci, którzy mają straty powyżej 70 proc. będą mogli się już udawać do agencji, a pozostali nieco później - powiedział minister. Podkreślił, że dotyczy to rolników z gmin, które protokoły dostarczyli do wojewody, a ten przekazał je do agencji.

Dla rolników poszkodowanych przez suszę rząd zadeklarował pomoc w wysokości ok. 800 mln zł.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu