Świętokrzyskie. Rolnicy zebrali z pól około 50 proc. zbóż, plony porównywalne do ubiegłorocznych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Janusz Majewski PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
18-08-2023,9:10 Aktualizacja: 18-08-2023,9:14
A A A

Świętokrzyscy rolnicy zebrali z pól około 50 proc. zbóż. Plony są porównywalne do ubiegłorocznych, a w przypadku niektórych zbóż, zwłaszcza ozimych, nawet wyższe – powiedział PAP dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Jerzy Pośpiech.

„Ubiegłotygodniowe deszcze spowolniły tempo prac, ale sytuację poprawiła upalna aura w ostatnich kilku dniach. Gdy tylko wilgotność ziarna spada poniżej 16 proc. jest możliwość przechowywania zbóż bez większych zagrożeń. Rolnicy nie czekają, aż ta wilgotność jeszcze spadnie, tylko przystępują do zbiorów” – podkreślił Pośpiech.

Zróżnicowany przebieg zbiorów

Według szacunków ŚODR w regionie zebrano do tej pory około 50 proc. zbóż. Największe zawansowanie prac jest na zachodzie regionu. „Ta sytuacja powtarza się od kilku lat. W tej części województwa ziemie są trochę uboższe i żniwa rozpoczynają się tutaj kilka dni wcześniej niż np. na południu regionu” – zaznaczył dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.

izba zbożowo-paszowa, izp, żniwa, zbiory, białko, pszenica, rzepak, zaolejenie

IZP: premia za pszenicę wysokobiałkową będzie wyraźnie większa niż w poprzednim sezonie

Wiele wskazuje, iż udział pszenicy paszowej w zbiorach w kraju będzie sporo większy od spodziewanego wcześniej. Tym samym, premia płacona za pszenicę wysokobiałkową będzie wyraźnie większa niż w sezonie poprzednim – oceniła Izba...

Zbiory pszenicy jarej najbardziej zawansowane są w powiecie skarżyskim (78 proc.), ale w powiatach koneckim, kieleckim i staszowskim rolnicy jeszcze nie rozpoczęli zbiorów tego zboża. W przypadku najbardziej popularnego zboża - pszenicy ozimej - rolnicy z powiatu koneckiego zebrali już z pól 91 proc. tego zboża, ale w jędrzejowskim tylko 15 proc.

Plony porównywalne z ub. rokiem

Zakończone zostały już zbiory jęczmienia ozimego. W powiecie skarżyskim zebrano już z pól 100 proc. jęczmienia jarego. Najwięcej owsa (72 proc.) zebrano w powiecie koneckim, żyta, pszenżyta jarego i mieszanki zbożowej w opatowskim (86 proc. , 48 proc. i 78 proc.), pszenżyta ozimego w koneckim (88 proc. ). W powiecie opatowskim najbardziej zawansowane są również zbiory rzepaku ozimego (96 proc.).

Pośpiech szacuje, że tegoroczne plony będą porównywalne do ubiegłorocznych. „Wiosną w tym okresie krytycznym dla roślin, zboża miały dostatek wilgoci. Dlatego w przypadku niektórych zbóż, zwłaszcza ozimych, zbiory mogą być nawet o kilka proc. wyższe niż w 2022 roku” – powiedział szef Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.

Poleć
Udostępnij