Należy rozszerzyć zakres upraw objętych monitoringiem suszy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PGN, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-08-2018,11:35 Aktualizacja: 27-08-2018,11:53
A A A

Polska Grupa Nasienna chce rozszerzenia zakresu upraw objętych szacowaniem suszy o użytki zielone. - Jesteśmy otwarci na współpracę w zakresie opracowania metodologii szacowania szkód na tych użytkach - deklarują członkowie PGN.

Organizacje branżowe są zgodne i uważają, że - zwłaszcza w obliczu suszy występującej niemal w całym kraju - niezbędne jest wprowadzenie zmian prawnych, uwzględniających występowanie suszy rolniczej na użytkach zielonych.

trawa, zbiór trawy, polska grupa nasienna, Łukasz Żurawik, jesienny siew traw

Trawy przetrwały suszę lepiej niż zboża

Zakończyły się żniwa traw nasiennych. W tym roku zbierano je z powierzchni blisko 30000 ha. Plony są na średnim poziomie, a to oznacza, że przetrwały suszę lepiej niż zboża. Wielu rolników może być zadowolonych, a szczególnie ci,...

Z podobnym wnioskiem wystąpiła już m.in. Krajowa Rada Izb Rolniczych oraz Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

- Skierowaliśmy do ministra rolnictwa propozycję współpracy w zakresie opracowania metodologii monitorowania suszy na plantacjach traw i użytkach zielonych. W naszej opinii jest to krok niezbędny, aby zabezpieczyć sytuację hodowców dotkniętych suszą, którzy będą zmuszeni m.in. do uzupełniania ubytków pokarmu dla zwierząt, co znacząco wpływa na wzrost kosztów produkcji - mówi Przemysław Sowul z Polskiej Grupy Nasiennej.

Podkreśla, że plantacje traw oraz użytki zielone to rośliny próchnicotwórcze, które w okresie posusznym gromadzą wodę. Ci rolnicy, którzy w płodozmianie mają trawy od 20 lat nie narzekają tak mocno na suszę w tym roku.

U nich na polach próchnica często przekracza 5 proc., a średnia dla kraju - jak wynika z badań IUNG z 2017 roku - to 1,95 proc. Dla porównania w USA trawy mają dużo większe znaczenie gospodarcze niż kukurydza i zboże.

susza rolnicza, straty w uprawach z powodu suszy, szacowanie strat, niedobór wody, klimatyczny bilans wodny

Susza rolnicza nie ustępuje. Najgorzej jest na zachodzie

W rolnictwie nadal utrzymuje się susza, największy niedobór wody notowany jest w zachodniej części kraju. Dotyka wszystkie monitorowane uprawy, ale najbardziej wpływa na rośliny strączkowe i krzewy owocowe. Instytut Upraw Nawożenia i...

W Polsce mimo, że w ciągu kilkunastu lat obszar plantacji nasiennych trawy wzrósł niemal trzykrotnie, wciąż nie ma ustalonych form odszkodowań za szkody wywołane przez suszę. PGN deklaruje zatem gotowość do udziału w konsultacjach i zaangażowanie w prace, które miałyby na celu opracowanie metodologii badań nad występowaniem suszy na obszarach, które dotychczas nie były objęte monitoringiem IUNG.

- Dysponujemy wiedzą, krajowym i międzynarodowym doświadczeniem, które jest niezbędne w opracowaniu zasad przeciwdziałających suszy na użytkach zielonych. Pogłębiająca się w wielu rejonach Polski susza tylko utwierdza nas w poczuciu, że jest to niezbędne, aby pomóc poszkodowanym rolnikom i ograniczyć straty dla całej gospodarki - kończy Przemysław Sowul.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj