Chińczycy smakują naszych produktów, a eksporterzy liczą na zyski

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Agnieszka Grzelak-Michałowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-11-2017,12:00 Aktualizacja: 03-11-2017,12:15
A A A

Polskie jabłka, miody i zboża znalazły się wśród produktów spożywczych, które przedsiębiorcy z Łódzkiego zaprezentują w stolicy prowincji Syczuan. W czwartek rozpoczęła się ich wizyta w Chengdu, ukierunkowana na nawiązanie kontaktów z chińskim biznesem.

Grzegorz Sławiński z Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi poinformował, że grupa przedsiębiorców z branży spożywczej z marszałkiem Witoldem Stępniem będzie gościć w Kraju Środka do poniedziałku. W tym czasie zaplanowano serię spotkań z potencjalnymi kontrahentami oraz inwestorami zainteresowanymi współpracą.

Krajowa Rada Drobiarstwa-Izby Gospodarczej, chiny, kanton, drób, promocja drobiu

Na prestiżowych targach w Chinach promowali polski drób

Podczas trzeciej edycji Międzynarodowej Wystawy Żywności, Mięsa i Produktów Rybnych w chińskim Kantonie nie zabrakło stoiska kampanii promocyjno-informacyjnej "Europejski drób-w jakości siła" - organizowanej przez Krajową...

- Jedwabny Szlak, który połączył Syczuan z naszym województwem otwiera nowe możliwości rozwoju dla lokalnego biznesu. Produkty, m.in. z branży spożywczej, są coraz chętniej wybierane przez Chińczyków. Dlatego też w porozumieniu z naszym partnerem - Amber Global Consulting - opracowaliśmy cykl szkoleń i dwie misje gospodarcze, które mają przyspieszyć ekspansję małych i średnich firm w Chinach - podkreślił Stępień.

Zdaniem marszałka woj. łódzkiego, chiński rynek to "ponad 300 tysięcy milionerów, 300 milionów osób określanych jako klasa średnia", a więc obszar, o który warto zawalczyć. Dlatego zainicjował projekt "Łódzkie w Chinach" skierowany do małych i średnich przedsiębiorstw z regionu.

Ważnym elementem wizyty w Chinach jest dwupoziomowe stoisko o innowacyjnej formie, które stanęło na reprezentacyjnej handlowej ulicy Chun Xi w Chengdu. Wewnątrz zaprojektowano przestrzeń do prezentacji produktów, próbek wyrobów czy zebrania informacji.  

mięso wieprzowe, mięso drobiowe, instytut weterynaryjny, asf

Wieprzowina i drób z Polski ponownie trafią do Chin?

Mięso wieprzowe i drobiowe oraz żywe pisklęta mogą wkrótce ponownie trafić na rynek chiński. Przedstawiciele obu państw podpisali umowę o współpracy instytutów weterynaryjnych. Dokument ten został podpisany przez szefów...

Chińczycy będą mogli spróbować polskich jabłek, miodu i produktów z jego dodatkiem, wód specjalistycznych i funkcyjnych, zbóż ekspandowanych oraz produktów śniadaniowych.

Samorząd województwa od kilku lat promuje w Chinach Łódzkie jako "bramę Europy", przez którą może odbywać się wymiana towarowa. Rok temu władze województwa podpisały umowę o współpracy z prowincją Syczuan; uruchomiono połączenie kolejowe cargo między chińskim Chengdu i Kutnem. W 2013 r. odprawiono pierwsze towarowe pociągi z Chengdu do Łodzi.

Od 2015 r. ruszyły regularne połączenia w drugą stronę - z Polski do Chin eksportowane są produkty rolno-spożywcze, m.in. wyroby mleczarskie i cukiernicze. Liczące 14 mln mieszkańców Chengdu jest ważnym ośrodkiem międzynarodowych firm działających w Chinach.

Według danych Ambasady Polskiej w Pekinie, deficyt w handlu pomiędzy Chinami a Polską wyniósł w 2016 roku ponad 22 mln dolarów. Sprowadzili do kraju towary za kwotę prawie 13 razy większą niż wyeksportowaliśmy do tego wielkiego kraju.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu