Chcesz wyciąć drzewo w gospodarstwie? Tego musisz przestrzegać

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
07-02-2022,18:00 Aktualizacja: 07-02-2022,18:07
A A A

Zasady wycinki drzew i krzewów z własnej posesji (w tym tych stricte rolniczych) w 2022 roku przedstawiły w swoich serwisach internetowych samorządy lokalne, jak choćby gmina wiejska Rudna (woj. dolnośląskie).

Przede wszystkim bez zgody w każdym przypadku możemy wyciąć drzewo, jeśli obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:


wypadek, wycinka, strażacy

Wypadki podczas wycinki. Nad rannym zwisał konar, drugiego przygniótł ciągnik

Podczas prac leśnych doszło do nieszczęśliwych wypadków. Wywrócony ciągnik rolniczy przygniótł kierowcę, powodując u niego poważne obrażenia. Innego mężczyznę znaleziono obok ciągnika, pod zwisającym konarem. Na Stanowisko...

  • 80 cm - w przypadku topoli, wierzby, klonu jesionolistnego i klonu srebrzystego
  • 65 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego
  • 50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew

"Jeżeli obwód pnia drzewa jest większy, dalsze postępowanie zależy od tego, czy wycinka ma związek z prowadzeniem działalności gospodarczej (również rolniczej) na nieruchomości, czy też nie ma takiego związku" - wskazuje gmina Rudna.

Bez zgody, ale trzeba zgłosić

Na usunięcie drzew rosnących na terenie należącym do osób fizycznych i usuwanych na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, nie jest wymagana zgoda poprzez wydanie decyzji administracyjnej.

wycinka drzew, Bukowa, powiat dębick, śmigłowiec LPR

Kolejna tragedia podczas wycinki. Zginął mężczyzna

Podczas wycinki drzewa prowadzonej w lesie w miejscowości Bukowa (pow. dębicki, woj. podkarpackie) - w wyniku poważnych urazów - zginął na miejscu 45-letni mężczyzna. Zgon orzekła załoga karetki pogotowia ratunkowego. W związku z tym...

Warunkiem tego jest jednak wcześniejsze zgłoszenie zamiaru usunięcia drzewa/drzew do urzędu gminy i uzyskania tzw. milczącej zgody wójta, czyli de facto braku sprzeciwu, o czym mówi art. 83f ust. 4 Ustawy o ochronie przyrody. Przy czym jeżeli drzewo rośnie na nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków, zamiar wycinki należy zgłosić wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków.

W praktyce zgłoszenie zamiaru wycięcia drzewa powinno zawierać: imię i nazwisko wnioskodawcy, oznaczenie nieruchomości, z której drzewo ma być usunięte oraz rysunek albo mapkę określającą usytuowanie drzewa na posesji. Wzór zgłoszenia można otrzymać w urzędzie gminy lub - z reguły - dostępny jest na jego stronie internetowej.

"Nie podajemy przyczyny usunięcia drzewa\drzew. Jeżeli zgłoszenie nie zawiera wszystkich wymaganych elementów, wójt nakłada w drodze postanowienia obowiązek jego uzupełnienia w ciągu 7 dni" - precyzuje samorząd.

Kiedy oględziny, kiedy opłata

wycinka drzew, bomba lotnicza, Blizna, powiat ropczycko-sędziszowsk

Wycinka drzew z "niespodzianką". 100-kilowa bomba w ziemi

Podczas wycinki drzewek prowadzonej w wsi Blizna (pow. ropczycko-sędziszowski, woj. podkarpackie) znaleziono bombę lotniczą. Niebezpieczny przedmiot został zabrany przez saperów. Ważący ok. 100 kg niewybuch pochodzący prawdopodobnie z...

Po prawidłowym zgłoszeniu wyznaczony urzędnik w ciągu 21 dni dokonuje oględzin drzewa i jeśli w ciągu kolejnych 14 dni od tej wizyty wójt nie wyda decyzji o sprzeciwie, drzewo można wyciąć. Można to zrobić wcześniej, o ile jednak urząd wcześniej wyda zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku nieusunięcia drzewa przed upływem 6 miesięcy od dnia przeprowadzonych oględzin, trzeba ponowić zgłoszenie.

"Jeżeli w ciągu 5 lat od dnia oględzin zostanie złożony wniosek o pozwolenie na budowę mającą związek z prowadzeniem działalności gospodarczej na tej części nieruchomości, na której rosło usunięte drzewo, jej właściciel będzie musiał wnieść opłatę za wycinkę" - zastrzegają urzędnicy.

Nie wymaga ani zgłoszenia, ani zezwolenia wycinka krzewów rosnących na działkach, stanowiących własność osób fizycznych i usuwanych na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej (o powierzchni do 25 m kw.).

Działalność gospodarcza=rolnicza

"Jeżeli prowadzimy na własnej działce działalność gospodarczą i planujemy wyciąć drzewo o obwodzie przekraczającym - na wysokości 5 cm - 50cm lub 80 cm w zależności od gatunku lub wyciąć krzewy rosnące na powierzchni przekraczającej 25 m kw., to musimy uzyskać zgodę w drodze decyzji administracyjnej. Wcześniej należy złożyć wniosek o wycięcie drzewa lub krzewów. Podobne zasady dotyczą osób prowadzących działalność rolniczą. Rolnik, który chce usunąć drzewo i wybudować dom, nie musi uzyskiwać zgody. Jeżeli jednak rolnik chce usunąć drzewo i wybudować budynek gospodarczy czy drogę dojazdową – o taką zgodę musi wystąpić" - tłumaczy gmina.
 

Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu