Będzie łatwiej o płatności za przekazanie małego gospodarstwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-07-2017,11:20 Aktualizacja: 13-07-2017,11:44
A A A

Gotowa jest nowelizacja rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej w ramach poddziałania "Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali gospodarstwo innemu rolnikowi".

W projekcie, który trafił do konsultacji społecznych są zasadnicze dwie zmiany. Rolnik utrzymujący zwierzęta, sprzedając czy podarowując swój majątek w ramach tego rodzaju wsparcia, będzie mógł przekazać ziemię jednemu rolnikowi, a zwierzęta innemu. Ponadto zmniejszona zostanie z 3 do 2 minimalna liczba punktów uprawniająca do uzyskania pomocy.

restrukturyzacja małych gospodarstw, gospodarstwo rolne, arimr, wsparcie dla rolnictwa, prow 2014-2020, nabór wniosków

Małe gospodarstwa mogą dostać wsparcie na restrukturyzację

Od 30 marca do 28 kwietnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski o pomoc na restrukturyzację małych gospodarstw z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wsparcie przyznawane jest w...

To pokłosie doświadczeń z pierwszego naboru wniosków, który odbył się jesienią ubiegłego roku. Złożono wówczas zaledwie 505 dokumentów, a decyzji pozytywnych było 364. Obniżenie progu to łatwiejszy dostęp do wsparcia.

Według harmonogramu przyjętego dla Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 kolejny nabór wniosków w ramach wspomnianego poddziałania zaplanowany jest na wrzesień.

Pomoc może dostać rolnik, który:

  • uczestniczy w systemie dla małych gospodarstw, który jest częścią płatności bezpośrednich
  • przekaże w sposób trwały (w formie sprzedaży lub darowizny) gospodarstwo rolne innemu rolnikowi, który jest osobą fizyczną, osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, prowadzącą na własny rachunek działalność rolniczą na terytorium RP i który zobowiąże się do prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwie utworzonym w wyniku powiększenia przez okres co najmniej 5 lat
  • nie będzie prowadził działalności rolniczej przez co najmniej przez 5 lat, licząc od dnia przekazania gospodarstwa rolnego
  • po przekazaniu gospodarstwa rolnego nie będzie podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

gospodarstwo rodzinne, rolnictwo, lubelskie, konferencja w Lublinie, Gospodarstwo rodzinne drogą do sukcesu

Małe gospodarstwo rodzinne może przynosić godziwy zysk

27 lutego w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja zatytułowana "Gospodarstwo rodzinne - drogą do sukcesu", zorganizowana wspólnie przez Lubelską Izbę Rolniczą i NZSS RI "Solidarność". Ideą spotkania...

Wysokość pomocy obliczana jest jako iloczyn 120 proc. rocznej stawki płatności dla małych gospodarstw, przyznanych w roku, w którym rolnik przystąpił do systemu dla małych gospodarstw i liczby lat kalendarzowych obejmujących okres od roku, w którym rolnik trwale przekaże gospodarstwo, do 31 grudnia 2020 r.

Co istotne, wsparcie wypłacane jest jednorazowo. Czyli np. gospodarz, który przekazał gospodarstwo w 2016 roku mógł postarać się o płatności w wysokości 5-krotności 120 proc. rocznej stawki płatności dla małych gospodarstw ustalonej w roku przystąpienia do systemu dla małych gospodarstw.

Maksymalna roczna stawka płatności dla małych gospodarstw ustalona w PROW 2014-2020 wynosi 1250 euro, więc maksymalna stawka przyjęta do wyliczenia płatności dla rolników przekazujących gospodarstwa wynosi 1500 euro (1250 euro x 120 proc.). Oznacza to, że maksymalna wysokość płatności, jaką może otrzymać rolnik przekazujący gospodarstwo, wynosi obecnie równowartość 6 tys. euro.

Zatem po sprzedaży ziemi, zwierząt i po pożegnaniu się z rolnictwem (przynajmniej na jakiś czas) w tym roku można będzie dostać "odprawę" w wysokości nawet ok. 25 tys. zł (według aktualnego kursu euro).
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu