Wyrzucanie jedzenia to marnowanie pracy rolnika

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-02-2020,12:30 Aktualizacja: 13-02-2020,12:36
A A A

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa uczestniczył w 43. Sesji Rady Zarządzającej Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa IFAD w Rzymie. Rozmawiano o możliwościach eliminowania głodu na planecie.

Jak informuje resort w komunikacie, Ardanowski w wystąpieniu "Inwestowanie w zrównoważone systemy żywnościowe w celu eliminacji głodu w 2030 r. - rola IFAD w realizacji celów zrównoważonego" wskazywał, że jednym z podstawowych problemów jest zapewnienie ludzkości bezpieczeństwa żywnościowego.

janusz wojciechowski, strategia Od pola do stołu, parlament europejski, produkcja ekologiczna

Strategia "Od pola do stołu". Rolników czekają duże zmiany

Znaczne ograniczenie stosowania chemicznych pestycydów, nawozów oraz antybiotyków, a także przestawienie produkcji na ekologiczne tory - takie zmiany dla rolników zapowiedział w PE Janusz Wojciechowski, unijny komisarz...

Jego zdaniem Ziemia jest w stanie jeszcze przez wiele pokoleń wyżywić mieszkańców, ale to wymaga skoordynowanej współpracy. Problemem jest marnowanie żywności, bo wyrzucanie jedzenia jest marnowaniem pracy rolnika i zasobów ziemi, przy miliardach głodujących ludzi jest to po prostu niemoralne.

- Marnowanie żywności ma negatywne skutki społeczne, ekonomiczne i ekologiczne - przekonywał minister. Jak mówił, wyrzucona żywność to zmarnowane ogromne ilości wody i energii zużytej do jej produkcji, transportu, przechowywania i przygotowania.

- Marnowanie żywności wpływa negatywnie na środowisko - 8 proc. emisji gazów cieplarnianych podgrzewa naszą planetę z powodu tego marnotrawstwa, a na 30 proc. światowej powierzchni upraw dostarcza pokarm, który jest wyrzucany. Jednocześnie do wyprodukowania tego marnowanego jedzenia zużywa się 25 proc. wody niezbędnej dla całego rolnictwa - tłumaczył.

eksport produktów rolno-spożywczych, kowr, żywiec, mięso i przetwory, produkty mleczne

Eksport żywności bije kolejny rekord

31,4 mld euro w 2019 roku wart był eksport produktów rolno-spożywczych. To o 5,8 proc. więcej rok do roku. W strukturze wywozu najważniejszą pozycję zajmuje mięso i jego przetwory oraz żywiec. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poinformował,...

Podczas spotkań z Gilbertem Houngbo, prezydentem IFAD i Qu Dongyu, dyrektorem generalnym FAO szef resortu podkreślił, że bez współpracy organizacji międzynarodowych, podmiotów sektora prywatnego i pozarządowego nie jest możliwe rozwiązanie współczesnych problemów globalnych.

Według ministra, nasza planeta ma wystarczające zasoby, aby wyżywić ludzkość, problem polega na nierównościach w dostępie do niej. Zadeklarował zaangażowanie Polski w prace organizacji związane z walką z głodem i modernizacją sektora rolnego.

Zdaniem ministra, "FAO jest jedną z organizacji, która będzie odgrywała szczególna rolę w zwalczeniu tych wszystkich globalnych wyzwań, które stoją przed ludzkością, szczególnie w zakresie zwalczania głodu".

Jak mówił, Polska jest krajem, który się bardzo intensywnie rozwija, również rozwija się rolnictwo. Chcemy dzielić się swoimi doświadczeniami i czujemy się współodpowiedzialni za rozwiązywanie problemów globalnych.

znakowanie żywności, agrounia, michał kołodziejczak, Paweł Chojnowski, biedronka w sieradzu

AGROunia wzywa policję do Biedronki. Zagraniczna żywność jako polska

Rolnicy z AGROunii wciąż walczą z błędnym oznaczeniem żywności. Ostatnio przedstawiciele organizacji wezwali policję do Biedronki w Sieradzu. Marchew sprzedawana luzem była oznaczona na etykietach jako polska. Tymczasem według informacji na...

Zadeklarował, że nasz kraj jest gotowy do zorganizowania kolejnej sesji regionalnej dla Europy i Azji w 2022 roku w Warszawie.

Ardanowski zwrócił się do Dyrektora Generalnego FAO z prośbą o sprostowanie dotyczące członkostwa Polski z FAO.

- Polska była członkiem-założycielem FAO w 1945 r. Następnie, ze względów politycznych, wystąpiła z organizacji. FAO za datę wstąpienia Polski uznaje ponowne przystąpienie w 1958 r., co nie oddaje w pełni naszego zaangażowania w prace tej organizacji - stwierdził minister.

29 stycznia 2020 r. została zakończona procedura akcesji Polski do IFAD. W związku z tym Polska została 177. członkiem Organizacji.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu