Minister gościł w Berlinie. Walka z ASF i WPR zdominowały rozmowy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-01-2018,8:15 Aktualizacja: 22-01-2018,8:30
A A A

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa spotkał się w Berlinie z unijnymi komisarzami ds. zdrowia oraz ds. rolnictwa - Vytenisem Andriukaitisem i Philem Hoganem. Rozmowy dotyczyły m.in. problemu afrykańskiego pomoru świń - poinformował resort rolnictwa.

Polityk przedstawił aktualną sytuację na rynku wieprzowiny oraz omówił działania podejmowane w celu zahamowania rozprzestrzeniania się wirusa ASF. Przy okazji prowadził szereg rozmów bilateralnych.

wirus ASF, afrykański pomór świń, przypadek ASF, trzoda chlewna

ASF rozprzestrzenia się w Unii Europejskiej

Afrykański pomór świń wciąż jest stwierdzany w Europie. Jak informuje portal 3trzy3 od lipca ubiegłego roku w krajach UE odnotowano w sumie 3089 przypadków choroby u dzików oraz 122 ogniska u świń. Afrykański pomór świń...

Z Sandorem Fazekasem, ministrem rolnictwa Węgier również rozmawiał na temat tej choroby. Budapeszt popiera nasze działania w zakresie zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa.

Do tej pory w tym kraju nie stwierdzono przypadków ASF, jednak państwo planuje podjęcie działań zabezpieczających granice przed przedostaniem się wirusa.

Polsko-węgierskie rozmowy dotyczyły również przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej. Węgierski minister popiera zgłaszane przez Polskę postulaty, w szczególności dotyczące wyrównania płatności bezpośrednich.

Jurgiel spotkał się także z Damienem O’Connorem, ministrem rolnictwa Nowej Zelandii, a rozmowy dotyczyły głównie omówienia współpracy gospodarczej. Polska zainteresowana jest zwiększeniem eksportu żywności do tego kraju, szczególnie w zakresie wyrobów cukierniczych, mrożonych owoców i warzyw oraz przetworów owocowo-warzywnych.

wspólna polityka rolna, wpr, dopłaty bezpośrednie, wsparcie dla rolnictwa, brexit

WPR musi być prostsza. Więcej odpowiedzialności spadnie na kraje

W krajach członkowskich trwają dyskusje i konsultacje dotyczące Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku. Jaka dokładnie będzie jeszcze nie wiadomo, ale niemal wszyscy mówią o potrzebie jej uproszczenia. - W związku z Brexitem i sytuacja...

Jurgiel uczestniczył w Międzynarodowych Targach Gruene Woche 2018. Polskie wystąpienie na tej imprezie odbywało się pod hasłem "Polska smakuje". Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z województwami dolnośląskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim prezentowało walory naszej żywności.

Targi Gruene Woche - to jedne z największych, światowych targów żywności, rolnictwa i ogrodnictwa, promujące zwłaszcza specjalności regionalne, artykuły ekologiczne oraz luksusowe. Polska 32. raz uczestniczy w tej imprezie.

Niemcy są największym odbiorcą polskiej żywności. Do tego kraju trafi ok. 1/4 całego eksportu produktów rolno-spożywczych. Szacuje się, że w 2017 r. wartość eksportu żywności może przekroczyć 25 mld euro.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu