Drób i jaja z Ukrainy zalewają unijny rynek. Będzie próg importowy?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
24-10-2023,15:35 Aktualizacja: 24-10-2023,15:37
A A A

Wprowadzenie progu importowego na produkty rolne z Ukrainy, prowadzącego do automatycznego uruchomienia środków ochronnych – postulują członkowie grupy roboczej „Jaja i drób” Copa-Cogeca.

Podczas październikowego posiedzenia omawiali oni sytuację rynkową. Polska delegacja zwróciła uwagę, że ceny broilerów na skutek zwiększonej produkcji jesienią oraz importu z Ukrainy, zaczynają spadać.

„Problemem są utrzymujące się wysokie koszty produkcji. Polska w sierpniu 2023 uzyskała status kraju wolnego od ptasiej grypy. Niestety, ale już w październiku 2023 ten status utraciliśmy. W tym roku w Polsce wybito już ponad 1 milion sztuk drobiu z powodu HPAI” – czytamy w komunikacie ze spotkania.

wiceminister, ciecióra, import, tranzyt, produkty rolne, ziemniaki, ukraina

Ciecióra: mamy problem z kolejnymi produktami spożywczymi, które w nadmiarowym stopniu wchodzą na nasz rynek z Ukrainy

Mamy problem z kolejnymi produktami spożywczymi z Ukrainy, które w nadmiarowym stopniu wchodzą na nasz rynek - powiedział w poniedziałek w Luksemburgu po zakończeniu pierwszego dnia Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa Krzysztof...

Duży import z Ukrainy

Podkreślano na nim, że rośnie problem nadmiernego importu mięsa drobiowego i jaj z Ukrainy. Z przedstawionych danych wynika, że w okresie od stycznia do sierpnia 2023 całkowity import mięsa drobiowego z Ukrainy do UE wyniósł 167 988 t, czyli o 72 proc. więcej w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku oraz 337 proc. więcej w porównaniu z tym samym okresem 2021 roku, przed liberalizacją handlu. Z kolei całkowity import jaj do UE wyniósł 29 451 t, o 140 proc. więcej w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku oraz o 755 proc. więcej w porównaniu z tym samym okresem z 2021 r.

„Członkowie Copa i Cogeca podkreślili, że w pełni rozumieją znaczenie wspierania ukraińskich kolegów-rolników i nie sprzeciwiają się przyszłej integracji Ukrainy z UE. Jednak biorąc pod uwagę szybki i stały wzrost eksportu, należy wprowadzić próg importowy prowadzący do automatycznego uruchomienia środków ochronnych. Zaproponowano środki ochronne dla dowolnego towaru rolnego, gdy tylko import z Ukrainy mający miejsce w danym kwartale przekroczy średnią kwartalną importu na 2022 r. Wszelkie produkty importowane powyżej średniej kwartalnej powinny automatycznie podlegać tranzytowi wyłącznie poza UE i posiadać dowód przeznaczenia. Takie przepisy zmniejszyłyby obciążenia producentów unijnych w krajach sąsiadujących i zapewniły dotarcie towarów do krajów słabiej rozwiniętych” – zaznaczono w komunikacie.

minister, solski, ukraina, eksport, zboże, żywność, porty

Minister rolnictwa Ukrainy: kanały eksportu naszej żywności niewystarczające. Wysłaliśmy 3,6 mln ton, a powinniśmy 6 mln

Ukraina we wrześniu br. wyeksportowała 3,6 mln ton produkcji rolnej, głównie przez porty na Dunaju, ale nie jest to wystarczające, bo sektor rolniczy potrzebuje eksportu na poziomie 6 mln ton miesięcznie - powiedział...

Zakaz chowu klatkowego

Podczas posiedzenia poruszono ponadto temat zleconej przez Copa-Cogeca oceny skutków wprowadzenia zakazu chowu klatkowego. Wynikało z niej, że takie zmiany będą miały poważny wpływ na bilans handlowy netto 27 krajów UE we wszystkich prognozowanych scenariuszach.

„W większości przypadków wprowadzenie zakazu spowoduje gwałtowny wzrost importu, szczególnie wieprzowiny, a we wszystkich scenariuszach spadek eksportu wieprzowiny i jaj. Niezależnie od długości okresu przejściowego, nowa polityka będzie miała wpływ na wyniki gospodarcze unijnych sektorów hodowlanych, przy czym procentowy spadek produkcji jaj będzie nieco wyższy w Europie Wschodniej niż w Europie Zachodniej. Oczekuje się także, że wprowadzenie zakazu spowoduje nasilenia koncentracji gospodarstw rolnych w związku z możliwością odejścia części drobnych producentów z działalności” – wskazywali dyskutanci.

Źródło: FBZPR

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu