Demonstracje zatrudnionych przy zbiorach pomidorów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
09-08-2018,14:00 Aktualizacja: 09-08-2018,14:27
A A A

Setki migrantów pracujących przy zbiorach pomidorów na południu Włoch w środę strajkowało i wzięło udział w demonstracji, domagając się większego szacunku. Do manifestacji, głównie migrantów, doszło po śmiertelnych wypadkach w rejonie Foggii, w Apulii.

"Nie jesteśmy niewolnikami", "Nie - wyzyskowi" - skandowali uczestnicy demonstracji, głównie pochodzący z Afryki Subsaharyjskiej. Manifestanci wyruszyli rano z obozu, w którym mieszkają, tzw. wielkiego getta, by dotrzeć do leżącej około 10 km dalej Foggii. Według agencji Reutera w marszu wzięło udział 200 osób.

wielka_brytania_migracja_

Ponad 2 mln pracujących migrantów z UE na Wyspach Brytyjskich

Urząd statystyczny ONS podał w środę, że po raz pierwszy w historii liczba obywateli innych krajów Unii Europejskiej pracujących w Wielkiej Brytanii przekroczyła dwa miliony, z czego 90 tys. przybyło w ciągu ostatnich trzech miesięcy. W...
Agencja AFP zauważa, że w okresie letnim w Apulii przy zbiorach pracują tysiące migrantów - nie tylko z Afryki, lecz także z Polski, Bułgarii czy Rumunii. Choć prawie wszyscy z nich mają pozwolenie na pobyt we Włoszech, niewielu z nich może cieszyć się warunkami pracy oraz wynagrodzeniem, jakie teoretycznie gwarantuje włoskie prawo.

Wielu z nich jest zmuszonych do mieszkania w bardzo złych warunkach; bywają również wykorzystywani przez pośredników, którzy nierzadko mają powiązania mafijne.

Protestujący w rejonie Foggii skarżą się, że ich praca nie jest w żaden sposób uregulowana, na czym żerują pozbawieni skrupułów pracodawcy. Pracownicy nie mają umów, upychani są w furgonetki i wożeni od jednej do drugiej plantacji.

Mówią, że choć traktowani są jak niewolnicy, nie ma dla nich innej pracy.

praca, nielegalne zatrudnienie, Straż Graniczna, pracownicy z Ukrainy

Setki nielegalnych pracowników w przetwórstwie mięsnym i rybnym

Kontrole przeprowadzone przez pomorskich strażników granicznych w agencjach zatrudnienia wykazały duże nieprawidłowości. Okazało się, że setki cudzoziemców wykonywały prace w przetwórstwie nielegalnie. 2 sierpnia...
W sobotę i poniedziałek w rejonie Foggii doszło do dwóch prawie identycznych wypadków drogowych; ciężarówki przewożące pomidory zderzyły się furgonetkami, którymi jechali migranci wracający z plantacji. W wyniku obu kolizji zginęło 16 migrantów, a czterech odniosło poważne obrażenia.

Jak mówił we wtorek szef włoskiego MSW oraz wicepremier Matteo Salvini, "jest to problem mafii". - W prowincji Foggia występuje przestępczość mafijna, którą chcę wyeliminować ulica po ulicy, miasteczko po miasteczku, wszelkimi legalnymi środkami - dodał.

Reuters podkreśla, że choć włoski rząd zapewnił w tym tygodniu, że będzie walczył z łamaniem praw pracowniczych, poprzednio podobne obietnice nie były spełniane.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu