Dofinansują modernizację miejskiej ciepłowni

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
26-06-2018,10:25 Aktualizacja: 26-06-2018,10:35
A A A

Ciepłownia w Zambrowie (woj. podlaskie) otrzyma z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prawie 6 mln zł niskooprocentowanej pożyczki na przeprowadzenie gruntownej modernizacji. Zakład na początku 2019 r. będzie już pracował w trybie wysokosprawnej kogeneracji.

Projekt "Modernizacja Ciepłowni Głównej Zambrowa w celu podniesienia jej sprawności, zmniejszenia emisji pyłów oraz efektywnego wykorzystania energii cieplnej", który otrzymał wsparcie finansowe z NFOŚiGW, będzie realizowany przez Zambrowskie Ciepłownictwo i Wodociągi.

wnioski o dofinansowanie, rpo województwa małopolskiego, instalacje oze, eektywność energetyczna, audyt energetyczny

Ruszył nabór wniosków. Do zgarnięcia 80 mln zł na OZE

80 mln zł przeznaczył samorząd woj. małopolskiego na dofinansowanie efektywności energetycznej. Eko-przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego. Kluczowe znaczenie przy uzyskaniu wsparcia na projekty...
Umowę w tej sprawie podpisali 21 czerwca w Warszawie zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW Artur Michalski oraz prezes zarządu ZCiW w Zambrowie Waldemar Gawkowski. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniesie 14 022 483 zł.

"Preferencyjna pożyczka z NFOŚiGW to 5 709 593 zł. Wcześniej beneficjent otrzymał dotację z NFOŚiGW w wysokości 5 175 622 zł" - informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w komunikacie.

W wyniku realizacji projektu zostanie oddana do użytku jednostka ciepłownicza, która będzie wytwarzała energię elektryczną i cieplną w ramach wysokosprawnej kogeneracji. Dzięki unowocześnieniu obiektu, dodatkowa zdolność wytwarzania energii elektrycznej w bazie wyniesie 2,40 MW, a energii cieplnej - 3 MW.

Efektem ekologicznym przedsięwzięcia ma być roczny spadek emisji gazów cieplarnianych do poziomu 12 655,46 tony równoważnika CO2/rok. Równolegle zmniejszy się zużycie energii pierwotnej do 130 000,24 GJ/rok. Efekt ekologiczny zostanie potwierdzony do końca stycznia 2020 r.

biomasa, pellet, kocioł na biomasę, instalacja biomasowa, spalanie biomasy, wfośigw, dotacje na oze

Kup kocioł na biomasę. Fundusz zwróci ci pieniądze

O dotacje na zakup i montaż instalacji biomasowych mogą wnioskować właściciele domów jednorodzinnych w Świętokrzyskiem. 100-proc. dofinansowanie oferuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach....
Dofinansowanie inwestycji niskooprocentowaną pożyczką umożliwia program priorytetowy NFOŚiGW pn. Wsparcie przedsięwzięć w zakresie niskoemisyjnej zasobooszczędnej gospodarki, Część 2) Współfinansowanie projektów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach I osi priorytetowej.

Zambrowskie przedsięwzięcie to kolejne działanie na rzecz ochrony powietrze i ograniczenia zjawiska smogu w Polsce.

- Projekt jest ważny ekologicznie, gdyż ograniczymy emisję szkodliwych pyłów i CO2, ale ma on również istotny walor ekonomiczny. Nasze zasadnicze źródło ciepła opieramy na miale węglowym i choć spełniamy wymogi związane z ochroną środowiska, to poważnym obciążeniem finansowym są koszty związane z wykupem uprawnień do emisji CO2. Z tego względu chcemy inwestować w kierunku ograniczenia emisji. Dodatkowo, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo energetyczne społeczności lokalnej, staramy się o pewną formę dywersyfikacji źródeł ciepła. W razie zachwiań zasilania będziemy mieli większą swobodę działania - zapowiedział prezes Waldemar Gawkowski po podpisaniu umowy.

Uczestniczący w uroczystości dyrektor ds. inwestycji w spółce ZCiW Ryszard Fiedorowicz dodał, że inwestycje podjęte w Zambrowie wchodzą w zakres starań o uzyskanie przez miasto statusu efektywnego systemu energetycznego.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama