RWE uruchamia ostatnie wiatraki w ramach systemu zielonych certyfikatów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: k.perkowska I perkowska@apra.pl
27-10-2015,12:50 Aktualizacja: 27-10-2015,13:15
A A A

RWE uruchomiła nowy park wiatrowy w Opalenicy koło Poznania. Składa się z siedmiu turbin wiatrowych Nordex o całkowitej mocy zainstalowanej 17 MW.

Turbiny mają 150 metrów wysokości, a średnica wirnika każdej z nich wynosi 117 metrów. W ramach prac przygotowano i zmodernizowano prawie 3 km dróg powiatowych i gminnych. Farma wiatrowa została podłączona do sieci średniego napięcia.

-Od 2008 roku wybudowaliśmy osiem farm wiatrowych w Polsce, która jest dla nas jednym z kluczowych rynków, ze świetnymi warunkami wiatrowymi oraz wysokim poziomem lokalnej akceptacji dla energetyki odnawialnej – twierdzi Hans Bünting, prezes RWE Innogy. - Uruchomiona właśnie „Opalenica” oraz nasz drugi park wiatrowy w Nowym Stawie, który niedługo oddamy do eksploatacji, są ostatnimi projektami realizowanymi w ramach systemu zielonych certyfikatów. Po czasach niepewności regulacyjnej, w 2016 roku wejdzie w życie nowy system – aukcyjny. Mamy już pozytywne doświadczenia z systemami aukcyjnymi podobnymi do polskiego, na przykład w Wielkiej Brytanii. Wierzymy, że jest to obiecująca alternatywa i w związku z tym planujemy uczestniczyć w nadchodzących aukcjach, zgłaszając opracowywane przez nas projekty. Będą one obejmować ponad 300 MW w lokalizacjach o dobrych warunkach wiatrowych – podkreśla prezes.

Z kolei Robert Macias, członek zarządu RWE Renewables Polska twierdzi, że spółka konsekwentnie realizuje inwestycje w odnawialne źródła energii w Polsce, które według studium RWE „Scenariusze Rozwoju Technologii na Polskim Rynku Energii 2050” będą odgrywały coraz większą rolę. - Strategia koncernu zakłada inwestycje Grupy RWE w tym sektorze w Europie na poziomie 0,5 biliona euro rocznie. Otwarcie parku wiatrowego w Opalenicy oznacza zakończenie kolejnego przedsięwzięcia. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, do końca tego roku planujemy powiększyć nasz portfel energetyki wiatrowej w Polsce do 240 MW. Jesteśmy już na ostatniej prostej, biorąc pod uwagę to, że właśnie rozpoczęliśmy rozruch 14 turbin o mocy 2 MW każda w farmie wiatrowej Nowy Staw II – mówi.

Według prognoz Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, moc zainstalowana elektrowni wiatrowych w Polsce wzrośnie z dotychczasowych ponad 4 tys. MW do około 7,5 tys. MW w 2020 roku.

Oprócz „Opalenicy” i „Nowego Stawu II” RWE eksploatuje w Polsce sześć lądowych parków wiatrowych, które zlokalizowane są w trzech regionach: „Nowy Staw I” położony w pobliżu Gdańska, „Krzęcin” i „Tychowo” na Pomorzu Zachodnim oraz sąsiadujące ze sobą farmy wiatrowe w Suwałkach, Pieckach i Taciewie w województwie podlaskim.

 

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu