Wygrali aukcje. Produkcja energii właśnie ruszyła

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: k.perkowska | perkowska@apra.pl
30-05-2018,10:15 Aktualizacja: 30-05-2018,10:08
A A A

Dziś w gminie Olsztynek (woj. warmińsko-mazurskie) zostanie otwarta nowoczesna elektrownia słoneczna. Wczoraj produkcję energii rozpoczęła podobna instalacja w gminie Dobrcz (woj. kujawsko-pomorskie). Moc każdej z nich wystarczy do zaspokojenia potrzeb około połowy znajdujących się w gminach domów.

Farma fotowoltaiczna w gminie Dobrcz ma łącznie 4 MW mocy zainstalowanej. Powstała w pobliżu miejscowości Magdalenka oraz Zalesie.

Produkowana w niej energia wystarczy do zaspokojenia potrzeb około 2 tys. gospodarstw domowych, czyli mniej więcej połowy znajdujących się w gminie. 

system fotowoltaiczny, instalacja fotowoltaiczna, system aukcyjny, ustawa o oze, ieo, farma fotowoltaiczna

Fotowoltaika dostanie wsparcie. Będzie więcej instalacji

Branża fotowoltaiczna będzie w najbliższych latach dynamicznie się rozwijać - twierdzą eksperci Instytutu Energetyki Odnawialnej, którzy co roku przygotowują raport na temat sytuacji na rynku PV. Tegoroczny raport IEO pt.: „Rynek...

Z kolei inwestycja w gminie Olsztynek znajduje się w pobliżu miejscowości Mierki. Ma moc 6 MW. Jest w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne około 3 tys. domów, podczas gdy gmina liczy ich 6 tys.

Obie farmy słoneczne powstały w wyniku aukcji dla odnawialnych źródeł energii, która odbyła się półtora roku temu. Mimo że są jednymi z większych tego typu instalacji w kraju, ich budowa trwała zaledwie sześć miesięcy.

Jak przekonuje inwestor, było to możliwe m. in. dzięki otwartemu podejściu gmin do innowacyjnych rozwiązań, czego te inwestycje są najlepszym dowodem. 

systemy fotowoltaiczne, fotowoltaika w parafiach, unijne dofinansowanie, turbina wiatrowa, energia słoneczna

Parafie będą produkowały energię za unijną dotację

Ponad 300 osób będzie mogło za darmo przeszkolić się w nowo otwartym Ośrodku Szkoleniowym Nowoczesnych Technologii Odnawialnych Źródeł Energii w Błażowej na Podkarpaciu. Ze szkoleń organizowanych przez ośrodek skorzystać ma około 320...

Elektrownie są zbudowana z nowoczesnych paneli fotowoltaicznych, które do wytwarzania energii elektrycznej wykorzystują wyłącznie energię słoneczną.

Tym samym nie zanieczyszczają powietrza, ani nie są źródłem hałasu. Instalacje powstały z dużym udziałem polskich komponentów.

Ich inwestor – Chatteris Investments przekaże je teraz ostatecznemu właścicielowi, czyli duńskiej firmie Nordic Solar, która ma szerokie kompetencje w zarządzaniu instalacjami OZE.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu