Parafie będą produkowały energię za unijną dotację

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: k.perkowska | perkowska@apra.pl
15-05-2018,14:55 Aktualizacja: 15-05-2018,14:47
A A A

Ponad 300 osób będzie mogło za darmo przeszkolić się w nowo otwartym Ośrodku Szkoleniowym Nowoczesnych Technologii Odnawialnych Źródeł Energii w Błażowej na Podkarpaciu.

Ze szkoleń organizowanych przez ośrodek skorzystać ma około 320 przyszłych instalatorów systemów fotowoltaicznych, pionowych elektrowni wiatrowych i stacji ładowania elektrycznych samochodów. Instalacje te zamontowano już na terenie ośrodka. 

Fotowoltaika, panele fotowoltaiczne, energia słoneczna, kalifornia, stany zjednoczone

Nowe domy będą musiały być zasilane energią słoneczną

Wszystkie osoby i firmy stawiające domy oraz niskie apartamentowce w Kalifornii (USA) będą musiały wyposażyć je w systemy generowania energii ze źródeł słonecznych. Przepisy zaczną obowiązywać za dwa lata. "The New York Times"...

Pionowa turbina wiatrowa, zbudowana przez firmę Hipar, jest mniejsza i lżejsza niż znane dotąd mieszkańcom podkarpackich wsi tradycyjne wiatraki. Można ją zamontować na dachu domu lub w ogrodzie.

Według producenta, to urządzenie bardzo ciche, dlatego może stać blisko domu. Pracuje już przy niskich prędkościach wiatru – od około 3m/s zaczyna produkcję prądu. W polskich warunkach można uzyskać więc 2-3 tys. kWh rocznie. Decydując się na instalację hybrydową, czyli system fotowoltaiczny produkujący energię w dzień i wiatrak pracujący w nocy, można mieć własny prąd.

Takie rozwiązania promuje spółka Sieć Parków Energii Słonecznej, na której czele stoi Kazimierz Jaworski, były senator PiS. Spółka od pięciu lat tworzy tzw. obywatelską energetykę na terenie 300 podkarpackich parafii, które są jej udziałowcami. 

energia słońca, systemy ciepłownicze, energia cieplna, kolektory słoneczne, wioski bioenergetyczne, projekt big solar

Powstają wioski korzystające tylko z ciepła słonecznego

W tym roku sektor energetyki słonecznej cieplnej wygeneruje, po raz pierwszy w historii, 1 TWh energii w ciepłownictwie - przewidywał Werner Lutsch, przewodniczący europejskiego stowarzyszenia Euroheat&Power podczas 5. Międzynarodowej...

33 z nich już wkrótce dostaną unijne dofinansowanie na budowę instalacji fotowoltaicznych o mocy do 200 kW. Było to możliwe dzięki utworzeniu przez parafie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, których prezesami zostali proboszczowie. W każdej ze spółek firma byłego senatora PiS ma 5 proc. udziałów.

- Parafie są liderami życia społecznego, edukacji, rozwoju, dlatego z tym pomysłem zwróciliśmy się do właśnie do nich – wyjaśniał w rozmowie z TVP Rzeszów Kazimierz Jaworski.

Produkowana w instalacjach fotowoltaicznych energia ma być przeznaczana na potrzeby parafii. Jej nadwyżki mają być sprzedawane do sieci. Ich zakup i montaż szacowany jest na 500-800 tys. zł. Jednak aż 85 proc. wydatków będzie pokryte w ramach dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego.

W ośrodku oddano też do użytku pierwszą w Polsce stację ładowania elektrycznych samochodów zlokalizowaną w małej miejscowości.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama