Polska ma wielki potencjał do rozwoju biogazowni

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Newseria Biznes (em) | redakcja@agropolska.pl
12-10-2020,14:30 Aktualizacja: 12-10-2020,15:05
A A A

Na koniec drugiego kwartału bieżącego roku łączna moc zainstalowana w instalacjach polskich biogazowych wyniosła 245,15 MW.

Biogaz - w przeciwieństwie do fotowoltaiki czy energii z wiatru - nie zalicza się w ostatnich latach do dynamicznie rosnących sektorów OZE. Nasz kraj ma jednak atuty, który czynią rodzimy rynek perspektywicznym dla tego sektora. To np. dobrze rozwinięty sektor spożywczy i rolnictwo, które zapewniają stały dopływ surowców dla elektrowni biogazowych.

bioferment, biogazownie, oze, inwestycje, zagospodarowanie substratu

Nowoczesne biogazownie pozwolą na uzyskanie biofermentu

W ministerstwie rolnictwa podpisany został list intencyjny w sprawie budowy 20 biogazowni rolniczych opartych o innowacyjną polską technologię, które pozwolą na zagospodarowanie substratów z gospodarstw rolnych i ich przetworzenie na...

- Widzimy ogromny potencjał rozwoju sektora biogazu w Polsce. Obecnie działa ok. 100 rolniczych elektrowni biogazowych o łącznej mocy zainstalowanej 110 MW i wykorzystują tylko mały ułamek potencjału w zakresie produkcji energii z biogazu. Według naszych szacunków możliwa wielkość naszego rynku jest bliższa wartości 2000 MW - mówi agencji Newseria Biznes Simonas Šileikis, prezes zarządu Green Genius Poland.

Polska jest w ostatnich latach wielkim placem budowy dla inwestycji w odnawialne źródła energii. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki na koniec drugiego kwartału br. łączna moc zainstalowana w OZE przekroczyła 9474 MW, natomiast moc w instalacjach biogazowych wyniosła 245,15 (wobec 245,37 MW na koniec 2019 roku).

Według prowadzonego przez KOWR rejestru - który obejmuje tylko wytwórców biogazu rolniczego - na początku października w kraju funkcjonowało 96 biogazowni rolniczych o łącznej mocy elektrycznej 115,3 MW.

Obowiązujące u nas przepisy sprzyjają funkcjonowaniu elektrowni biogazowych, a prawodawstwo jest w tym zakresie jednym z najkorzystniejszych w UE. - Obecny system wsparcia w Polsce jest jednym z najkorzystniejszych i najbardziej nowatorskich na tle innych państw w Europie - podkreśla prezes Green Genius Poland.

WIDEO Mówi Simonas Šileikis, prezes zarządu Green Genius Poland


przybroda, biogazownia, jan pikul, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Prąd i ciepło z obornika. Ruszyła nowoczesna biogazownia

Nowoczesną biogazownię oddano do użytku w należącym do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UPP) Rolniczo-Sadowniczym Gospodarstwie Doświadczalnym w Przybrodzie. Z obornika i bioodpadów powstanie prąd i ciepło. Podczas oficjalnego...

Rozwój elektrowni biogazowych niesie ze sobą szereg korzyści. Po pierwsze, wytwarzana w nich energia jest czysta i stanowi ekologiczny zasób, który ogranicza koszty ogrzewania i transportu. Po drugie, biogaz do pewnego stopnia może też zastąpić gaz ziemny, zwłaszcza na terenach położonych z dala od infrastruktury. Po trzecie, jego produkcja wiąże się z niższymi kosztami zagospodarowania odpadów i większą wydajnością.

- Produkcja biogazu stanowi wzorowy przykład gospodarki bezodpadowej o zamkniętym obiegu, która pozwala ograniczyć zanieczyszczanie środowiska i zagospodarować odpady organiczne. To oczywiście ma ogromny wpływ na łagodzenie efektu cieplarnianego. Poziom redukcji emisji dwutlenku węgla osiągany przez elektrownie biogazowe jest ogromny w porównaniu do innych technologii - mówi Šileikis.

Jak podkreśla, biogaz jest jedną z wiodących, a przy tym najbardziej wydajnych technologii w sektorze energii ze źródeł odnawialnych, która zapewnia prawie ośmiokrotnie większą wydajność niż fotowoltaika.

Green Genius od ubiegłego roku przygląda się polskiemu rynkowi biogazu. W ciągu trzech najbliższych lat planuje uruchomić 20 MW mocy z biogazu. Pierwsze elektrownie mają zacząć działać w drugiej połowie przyszłego roku.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama