Nie chcą biogazowni w środku wsi. Mieszkańcy piszą do wojewody

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Szymon Bafia PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-02-2023,13:45 Aktualizacja: 20-02-2023,13:51
A A A

Mieszkańcy Raby Wyżnej (woj. małopolskie) sprzeciwiają się budowie biogazowni w centrum wsi, obawiając się o zdrowie i życie. Skierowali pismo do wojewody z żądaniem wycofania pozwolenia na wykonanie inwestycji.

Decyzję o pozwoleniu na budowę małej biogazowni na potrzeby gospodarcze, na podstawie planu zagospodarowania przestrzennego i przepisów prawa budowlanego, wydało starostwo powiatowe w Nowym Targu.

biogazownie rolnicze, Janusz Kowalski, produkcja biogazu, rozwój obszarów wiejskich

Specustawa dotyczącą biogazowni rolniczych gotowa

Polskim biogazem powinna zostać jak najszybciej zastąpiona jak największa część importowanego surowca, jakim jest gaz ziemny - mówił w Koszalinie Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa w kontekście legislacyjnych prac nad ustawą dotyczącą...

Starosta Krzysztof Faber wyjaśnił, że inwestor złożył wniosek, który został sprawdzony pod kątem lokalnych przepisów i została wydana decyzja pozytywna. Biogazownia ma powstać na terenie byłego PGR, w budynku dawnej kotłowni.

- Plan przestrzenny gminy Raba Wyżna dopuszcza taką inwestycję w tym miejscu i pozwolenie zostało wydane. Mieszkańcy odwołali się od decyzji do wojewody, ale ten utrzymał pozwolenie w mocy. Ze względu na różne obawy mieszkańców wystąpiłem do wojewody o ponowne rozpatrzenie pozwolenia na budowę biogazowni - wskazał samorzadowiec.

Przeciwko budowie biogazowni opowiedziało się Stowarzyszenie "EKO Raba Wyżna", które zainicjowało petycję do Łukasza Kmity, wojewody małopolskiego.

"Brak akceptacji społecznej dla budowy biogazowni nie wynika z chęci bojkotowania odnawialnych źródeł energii, ale z uzasadnionych obaw o życie i zdrowie nie tylko nasze, ale i naszych dzieci i wnuków. Nie możemy przyzwolić na to, aby wnioskowana biogazownia, nazwana przebudową istniejącej kotłowni, powstała w samym centrum wsi. Planowana inwestycja znalazłaby się w bezpośrednim sąsiedztwie budynków mieszkalnych, w odległości 420 m w linii prostej od szkoły podstawowej, do której uczęszcza 443 uczniów" - argumentuje w petycji Stowarzyszenie.

Innowacyjna biogazowania, Brody Poznańskie, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Henryk Kowalczyk

Innowacyjna biogazowania nie będzie emitować uciążliwych zapachów

W Brodach Poznańskich (woj.wielkopolskie) powstanie pierwsza w Polsce biogazownia wytwarzająca biometan, która nie będzie emitować uciążliwych zapachów - poinformował resort rolnictwa. W ramach przedsięwzięcia "Innowacyjna...

W ocenie sygnatariuszy petycji uciążliwości powstałe w wyniku działania planowanej biogazowni wykroczą daleko poza granice działki, na której miałaby być położona. Ich niepokój budzi zanieczyszczenie powietrza powstające przy takich inwestycjach i powstające przykre zapachy.

Kolejne problemy, na które zwracają uwagę mieszkańcy Raby Wyżnej, to możliwość powstania plagi insektów i gryzoni czy uciążliwy hałas. Obawiają się także utrudnień w ruchu drogowym spowodowanym wzmożonym przejazdem pojazdów ciężarowych.

Sygnatariusze petycji zwracają ponadto uwagę, że budowa biogazowni spowoduje znaczną utratę wartości nieruchomości i utratę walorów turystycznych miejscowości.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama