Innowacyjna biogazowania nie będzie emitować uciążliwych zapachów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-11-2022,14:10 Aktualizacja: 30-11-2022,14:13
A A A

W Brodach Poznańskich (woj.wielkopolskie) powstanie pierwsza w Polsce biogazownia wytwarzająca biometan, która nie będzie emitować uciążliwych zapachów - poinformował resort rolnictwa.

W ramach przedsięwzięcia "Innowacyjna biogazownia" realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju od przełomu maja i czerwca uruchomiono już 6 eksperymentalnych mikrogazowni.

biogazownie rolnicze, hodowla zwierząt, Podlaska Izba Rolnicza, Grzegorz Leszczyński

Biogazownie naturalnym dopełnieniem hodowli. Ale budować je trudno

Podlaska Izba Rolnicza przekonuje, że w przypadku każdej hodowli zwierząt o wielkości powyżej 100 DJP naturalnym dopełnieniem cyklu produkcyjnego powinna być biogazownia rolnicza. Izba zwróciła się do resortu klimatu i środowiska z wnioskiem...
Powstały w centrum badawczym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu w Brodach Poznańskich. Teraz planowane jest opracowanie i budowa uniwersalnej biogazowni wytwarzającej biometan.

NCBR wybrało już wykonawców, którzy opracują rozwiązania z zakresu technologii produkcji biogazu. Projekty już ruszyły. Powstanie prototypowa instalacja, która będzie samowystarczalna pod kątem energii elektrycznej i ciepła dzięki wykorzystaniu części produkowanego biogazu.

Nowa technologia będzie służyła wytwarzaniu biometanu z wykorzystaniem substratów o charakterze odpadowym. Nie będzie wydzielała do środowiska uciążliwych dla człowieka zapachów, co powinno pozytywnie wpłynąć na odbiór społeczny.

- Realizowane przedsięwzięcie może być modelem do zastosowania na uczelniach. Pokazuje na przykładzie po pierwsze, że biogazowni nie trzeba się bać, a po drugie, że przynosi znakomitą korzyść. Najlepsza motywacja to niska cena ciepła dla mieszkańców wsi - mówił Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa.

Wicepremier wskazał też wiele korzyści, które mogą przynieść biogazownie mieszkańcom wsi. Oprócz wspomnianej korzystnej ceny ciepła jest to sposób na wykorzystanie odpadów biodegradowalnych z rolnictwa. Wiąże się to z obniżeniem kosztów, bo ich utylizacja kosztuje.

Przedsięwzięcie "Innowacyjna biogazownia" jest realizowane ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Szef resortu rolnictwa wyjaśnił, że środki finansowe dla wsparcia biogazowni mogą pochodzić także z: Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z innych programów europejskich, z Krajowego Planu Strategicznego dla WPR, czy z PROW (okres przejściowy będzie trwał jeszcze 2 lata), a także z opłat za emisję dwutlenku węgla (CO2.).
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama