Szacowanie strat dobiega końca. Raporty płyną do resortu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Małgorzata Półtorak PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-07-2018,8:10 Aktualizacja: 30-07-2018,8:16
A A A

Prawie 50 tysięcy wniosków złożyli do gmin podlascy rolnicy, których uprawy ucierpiały przez suszę - poinformował Podlaski Urząd Wojewódzki. Komisje szacujące straty pracują w 118 gminach i w 95 procentach dokonały już oględzin uszkodzonych upraw.

Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku przesłał raport do ministerstwa rolnictwa  w którym informuje o zakresie szkód wyrządzonych przez suszę w maju i czerwcu na terenie 118 gmin na powierzchni ok. 650 tys. ha upraw na gruntach ornych i na 348 tys. ha użytków zielonych - poinformowała Alicja Anuszkiewicz, zastępca dyrektora Wydziału Rolnictwa i Środowiska.

susza rolnicza, inug, klimatyczny bilans wodny, straty w uprawach, niedobory wody, jan ardanowski, szacowanie strat

Susza dotknie miliony hektarów upraw. Komisje kończą szacowanie start

Około 2 mln ha upraw będzie dotkniętych suszą - poinformował Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Dodał, że kończy się szacowanie strat przez komisje i będzie można zacząć wypłacać pomoc rolnikom. Szef resortu zapewnił, że rząd jest...

Suszą zostały tam najbardziej dotknięte uprawy na glebach o podłożu lekkim i żwirowym, a największy procent szkód komisje odnotowały w północno-wschodniej części regionu oraz w rejonie południowo-zachodnim, czyli w powiecie kolneńskim, grajewskim, augustowskim i suwalskim.

- Największe szkody i nieodwracalne skutki wystąpiły w zbożach - powiedziała Anuszkiewicz i wyjaśniła, że straty sięgające od 70 do 95 proc. wystąpiły w zbożach jarych oraz w rzepaku. Zboża ozime zostały uszkodzone w 50-80 proc., a rośliny strączkowe w 45-80 proc.

Podlascy rolnicy utracili w tym roku do 75 proc. plonów truskawek, a straty w uprawie warzyw gruntowych sięgają od 40-70 proc. Drzewa owocowe ucierpiały w 40-80 proc. - "nieco mniejsze szkody stwierdzamy po lipcowych deszczach" - podkreśliła ekspert.

Anuszkiewicz podała, że województwo podlaskie pod względem strat spowodowanych suszą zostało skategoryzowane wśród 16 województw na 3 miejscu, wraz w województwem lubuskim, zaś największe szkody wystąpiły w województwie wielkopolskim i pomorskim.

susza rolnicza, inug, klimatyczny bilans wodny, straty w uprawach, niedobory wody, krzewy owocowe, zboża

Opady deszczu zmniejszyły suszę

Lipcowe opady deszczu znacznie zmniejszyły obszar suszy w Polsce. Obecnie niedobór wody najbardziej dotyka krzewy owocowe i rośliny strączkowe. Najbardziej sucho jest w Poznaniu i jego okolicach - poinformował Instytut Upraw Nawożenia i...

Podkreśliła, że w wyniku suszy nastąpiło obniżenie poziomu wód gruntowych, w niektórych miejscach nawet o 30 centymetrów. Dodała, że zgodnie z zaleceniem ministra rolnictwa komisje szacujące straty od 10 czerwca aktualnie kończą oględziny uszkodzonych upraw i są na etapie sporządzania protokołów.

Sylwia Taha z biura wojewody podlaskiego poinformowała, że już teraz z chwilą uzyskania protokołów rolnicy mogą wystąpić o: kredyty klęskowe, wydłużenie okresu spłaty rat kapitałowych wcześniej zaciągniętych kredytów lub rozłożenie na dogodniejsze raty.

Na indywidualny wniosek rolnika KRUS udzieli pomocy w opłacaniu bieżących składek na ubezpieczenie społeczne oraz w regulowaniu zobowiązań. Możliwe są też ulgi w podatku rolnym.

Poprzednio susza w województwie podlaskim była w 2015 roku. Sporządzono wtedy prawie 35 tysięcy protokołów z szacowania szkód, teraz jest ich o około 15 tys. więcej. W regionie jest ponad 80 tys. gospodarstw rolnych.
 

Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu