Susza ustępuje. Ale ma wpływ na zasiewy rzepaku i plantacje buraków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-10-2018,9:20 Aktualizacja: 08-10-2018,9:34
A A A

W ostatniej dekadzie września, ze względu na opady, susza zmniejszyła się, jednak nadal miała wpływ na zasiewy rzepaku oraz na plantacje buraków. Deficyt wody głównie występował w zachodniej Polsce - poinformował Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa.

"W wyniku znacznego ochłodzenia jak i ze względu na występujące w całym kraju opady atmosferyczne w ostatniej dekadzie września, wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego wzrosły aż o 49 mm w stosunku do poprzedniego okresu" - napisano w komunikacie.

buraki cukrowe, uprawa buraka cukrowego, susza rolnicza, szacowanie strat w uprawach

"Wsteczne" szacowanie suszy w burakach. Jak to zrobić?

Szacowanie strat z powodu suszy w uprawach buraków cukrowych było możliwe, gdy zostały już częściowo zebrane z pola. Rolnicy nie są jednak bez wyjścia. Istnieje bowiem szansa, by wystąpić o pomoc także obejmującą tę uprawę. Sprawa została...

Nie mniej jednak IUNG stwierdził, że w okresie raportowania, czyli od 1 sierpnia do 30 września susza rolnicza występowała na obszarze Polski.

Największy niedobór wody występował na Pojezierzu Wielkopolskim, w zachodniej części Pojezierza Pomorskiego oraz na Nizinie Śląskiej. Ale także deficyt wody notowany był w pozostałej zachodniej części kraju. Susza występowała głównie w województwach: wielkopolskim, zachodniopomorskim, lubuskim, opolskim, dolnośląskim oraz kujawsko-pomorskim.

Według IUNG, susza rolnicza występowała w uprawach rzepaku i rzepiku oraz buraka cukrowego.

W przypadku rzepaku, suszę rolniczą odnotowano w dziewięciu województwach w 412 gminach. czyli na powierzchni nieco ponad 6 proc. gruntów ornych. Natomiast niedobór wody w uprawach buraka cukrowego występował w dziewięciu województwach - w 386 gminach na powierzchni ok. 5,9 proc. gruntów ornych.

"Występujące warunki pogodowe w kolejnym już monitorowanym okresie powodowały w zachodniej części Polski w dalszym ciągu duży deficyt wody dla roślin, czego wynikiem jest występowanie suszy wśród monitorowanych upraw. W tym okresie sześciodekadowym (1 sierpnia-30 września) w stosunku do poprzedniego okresu liczba gmin ogarniętych suszą zmniejszyła się z 1700 do 412. Natomiast powierzchnia z suszą zmniejszyła się o 52 punktów procentowych" - poinformował IUNG w swoim raporcie.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu