Soja znowu w centrum zainteresowania

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
19-07-2017,14:10 Aktualizacja: 19-07-2017,14:10
A A A

Zwiększenie upraw soi oraz innych roślin strączkowych m.in. na potrzeby paszowe - zakłada Europejska Deklaracja w sprawie soi, podpisana w Brukseli na marginesie posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa UE.

Dokument w poniedziałek podpisały: Austria, Chorwacja, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Luksemburg, Holandia, Polska, Rumunia, Słowacja i Słowenia.

"Zwiększenie upraw soi jest zgodne z Agendą 2030 ONZ oraz Strategią Zrównoważonego Rozwoju UE. Jest to działanie ukierunkowane na stworzenie bardziej zrównoważonych i odpornych systemów rolniczych w Europie" - poinformował resort rolnictwa w komunikacie.

soja, pole, plantacja

Soja: można wysiewać tylko kwalifikowane nasiona

Coraz bliżej wiosna, a to oznacza, że zostało nie za dużo czasu na zastanawianie się co tej wiosny zasiejemy. A kiedy już odpowiemy na to pytanie warto zadać kolejne – skąd weźmiemy materiał siewny? Jedną z niezbędnych roślin dla płodozmianu...
- To jest nasz wspólny interes europejski. Połowa państw UE, 14 krajów podpisało deklaracje na rzecz wspólnej produkcji białka z roślin białkowych, w szczególności soi, żeby uniezależnić się od importu, w szczególności od soi genetycznie modyfikowanej - powiedział we wtorek PAP w Brukseli wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki.

Jak tłumaczył Polska i pozostałe kraje przede wszystkim nie popierają GMO, a uprawy roślin wysokobiałkowych to też działania na rzecz jakości gleby oraz poprawy klimatu. - Rośliny wysokobiałkowe mają duże znaczenie. Trzeba zwiększać ich uprawę. To nie tylko produkcja białka, ale tez cele środowiskowe - tłumaczył.

Polska poparła inicjatywę podpisania deklaracji już 12 czerwca br., podczas posiedzenia Rady AGRIFISH.

Zwróć uwagę na ustawienie liści soi

W tym sezonie wielu rolników zasiało u nas po raz pierwszy soję. W pierwszym roku uprawy warto zwrócić szczególną uwagę w jaki sposób przebiega jej wzrost i rozwój. Cechą charakterystyczną soi jest zdolność do...
Z uwagi na rosnące zainteresowanie konsumentów produktami wolnymi od organizmów genetycznie modyfikowanych (GMO), sygnatariusze zobowiązali się do dołożenia wszelkich starań, aby zapewnić konsumentom możliwie jak najszerszy wybór żywności i pasz bez GMO.

Kraje, które podpisały deklarację będą wspierać dalszy rozwój rynku soi uprawianej w sposób zrównoważony i niezmodyfikowanej genetycznie, a także jej produktów, oraz ustanowią transparentne systemy etykietowania takich produktów. Będą też popularyzować i wspierać działania na rzecz zwiększania uprawy roślin białkowych w Europie.

New Holland rekord soja

New Holland ustanawia rekord świata w omłocie soi

Flagowy okręt żniwny marki New Holland od blisko trzech lat dzierży tytuł najwydajniejszego kombajnu zbożowego świata w ośmiogodzinnym zbiorze pszenicy. W tym roku amerykański producent dorzucił rekordowy wynik przy omłocie soi. Wydarzenie miało...
Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że Polska prowadzi intensywne prace w celu zwiększenia udziału rodzimych roślin strączkowych w produkcji białka paszowego z wykorzystaniem rodzimych roślin strączkowych, takich jak np. groch, łubiny, bobik oraz soja.

Każdego roku odnotowuje się w badaniach urzędowych wzrost liczby odmian roślin strączkowych, a nowe ulepszone odmiany, wpisywane są corocznie do Krajowego Rejestru.

W Krajowym Rejestrze znajdują się łącznie 93 odmiany roślin strączkowych, z czego w 2017 r. zostało wpisanych 6 odmian soi.

 

Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu