Sadownicy szykują się do protestów. Będzie zjazd gwiaździsty na dożynki?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
30-08-2018,14:10 Aktualizacja: 30-08-2018,20:15
A A A

Organizacje rolnicze namawiają sadowników, by nie sprzedawali owoców. Nie wykluczają także blokad dróg, pikiet w miastach - m.in. podczas Dożynek Prezydenckich w Spale.

- Sytuacja na rynku się nic zmienia. To co się dzieje, to jest tragedia. We wtorek za jabłko przemysłowe płacili 15-16 groszy za kilogram - mówi Krzysztof Cybulak, sekretarz Związku Sadowników RP w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim".

sadownictwo, skup jabłek, ceny jabłek, przetwórstwo owoców, Związek Sadowników RP

Sadownicy odpowiadają resortowi. W umowie tylko producent i przetwórca

Związek Sadowników RP przedstawił uwagi do założeń projektu umowy kontraktacji owoców przedstawionych przez resort rolnictwa. Zdaniem sadowników stronami umowy mogą być wyłącznie producent i zakład przetwórczy. W opinii...

Cena za jabłko deserowe też plantatorów nie satysfakcjonuje. Skupy płacą średnio 60 groszy za kilogram. - Takich cen nie ma dziś nigdzie na świecie. Nigdzie! Nic też nie uzasadnia płacenia tak mało - alarmuje Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.

I już zapowiada, że jego związek nie będzie się tej sytuacji biernie przyglądać. - Jak pokazały tegoroczne protesty jesteśmy w stanie szybko zwołać kilka tysięcy ludzi i pojechać pod konkretny zaniżający ceny zakład przetwórczy czy punkt skupu. Sadownicy też są gotowi pojechać pod firmy handlujące „deserem” i grupy producenckie, w tym własne - ostrzega.

Inicjatywa Młodzi dla Sadownictwa nawołuje plantatorów, by przez 10 dni nie oddawali do skupów jabłek przemysłowych. Do tego namawiają też członkowie Związku Sadowników RP. - Jabłko jest owocem trwałym, jak kilka dni zostanie na drzewie czy pod drzewem to nic mu się nie stanie - podkreśla Cybulak.

4 września związkowcy szykują pikietę w Kraśniku Starym. Niewykluczone, że niezadowoleni z sytuacji na rynku gospodarze pojawią się na Dożynkach Prezydenckich w Spale (15-16 września). Mówi się m.in. o zjeździe gwiaździstym rolników.
 

Poleć
Udostępnij