Jabłka droższe o 50 procent. Polska nadal liderem produkcji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-09-2017,13:05 Aktualizacja: 18-09-2017,13:18
A A A

Ceny jabłek są o 50 procent wyższe niż przed rokiem - podają eksperci z rynku hurtowego w Broniszach. Tanie są natomiast warzywa i grzyby.

"Ceny jabłek, w ofercie hurtowej rynku w Broniszach, wahają się od 30 zł do 45 zł za skrzynkę 15 kg. Czyli od 2 do 3 zł za kilogram. Jest to o połowę więcej niż rok temu" - napisano w raporcie.

jabłka, zbiory jabłek, rosyjskie embargo, produkcja jabłek, eksport jabłek

Unijne zbiory jabłek najniższe od dekady

Według najnowszych prognoz Światowego Stowarzyszenia Producentów Gruszek i Jabłek (WAPA) zbiory jabłek w 21 krajach Unii Europejskiej w sezonie 2017/18 wyniosą 9,34 mln ton i będą aż o 21 proc. niższe niż w poprzednim roku handlowym. Jeśli...

"Prognozy zbiorów jabłek mówią, że będzie to od 2,3 do 2,6 miliona ton, czyli o milion ton mniej niż w 2016 roku (-35 proc.). Pomimo mniejszych tegorocznych zbiorów nadal pozostaniemy największym producentem jabłek w Europie i 3. na świecie. Europa Zachodnia także narzeka na nieurodzaj tych owoców" - dodali znawcy rynku w dokumencie.

Z raportu wynika, że w sadach jabłoniowych i gruszowych w rejonie sadowniczym Warki i Grójca odnotowano "bardzo duże straty". Dodano ponadto, że zbiory gruszek i śliwek w tym roku też będą niższe - tych drugich owoców nawet o 40 proc.

Z raportu wynika również, że w tym roku niskie są ceny warzyw - pomidorów, ziemniaków, papryki - oraz grzybów.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
Skomentuj