Wspomaganie rozkładu słomy kukurydzy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@apra.pl
21-10-2017,15:20 Aktualizacja: 21-10-2017,15:21
A A A

Po zbiorze kukurydzy na ziarno pozostaje znaczna masa słomy. Aby rośliny następcze mogły skorzystać z zawartych w niej składników pokarmowych powinna być szybko rozłożona.

Przyjmuje się, że słoma kukurydzy zawiera (w suchej masie) 1,19 proc. azotu (N), 0,46 proc. fosforu (P2O5), 1,05 proc. potasu (K2O), 0,46 proc. magnezu (MgO) i 0,56 proc. wapnia (CaO). Poza tym jest najbogatsza ze wszystkich gatunków zbóż w bor (B) i miedź (Cu). Odznacza się także wysoką, podobnie jak słoma owsa, zawartością cynku (Zn).    

Słoma kukurydzy jest cennym źródłem materii organicznej. Uprawa kukurydzy zubaża glebę w materię organiczną, a współczynnik degradacji materii organicznej dla kukurydzy wynosi -1,12 na glebach bardzo lekkich i lekkich, -1,15 na średnich -1,22 na ciężkich. Oznacza to, że o tyle t na 1 ha zmniejsza się ilość materii organicznej w glebie po uprawie kukurydzy i wywiezieniu z pola słomy (kukurydza kiszonkowa).

omacnica prosowianka, kukurydza, kolba, uszkodzenia

Jak ograniczyć inwazję agrofagów w kukurydzy w przyszłym roku?

W integrowanej ochronie kukurydzy przed agrofagami ważne są metody niechemiczne, stosowane tuż przed i zaraz po zbiorze. Ich celem jest przede wszystkim ograniczenie liczniejszego pojawu chorób, szkodników i chwastów w kolejnym...

Współczynnik reprodukcji materii organicznej dla słomy kukurydzy wynosi +0,21. Oznacza to, że wprowadzenie do gleby 1 t suchej masy słomy kukurydzy zwiększa ilość materii organicznej o 0,21 t. Przyjmując, że zawartość suchej masy w słomie kukurydzy wynosi 85 proc., to przy plonie 10 t słomy na 1 ha pozostawia się 8,5 t suchej masy, a to wzbogaca glebę w  1,79 t materii organicznej (8,5 x 0,21). W efekcie bilans uprawy kukurydzy na ziarno jest dodatni i wynosi na glebie bardzo lekkiej i lekkiej +0,67 t na 1 ha (-1,12 + 1,79), średniej +0,64 t na 1 ha (-1,15 + 1,79), a na ciężkiej +0,57 t na 1 ha (-1,22 + 1,79).

Słoma kukurydzy powinna być dokładnie pocięta. Do tego celu najlepiej nadaje się mulczer. Stosowanie mulczera okazji niszczy także znaczną część larw omacnicy prosowianki, które w dolnym międzywęźle przygotowują się do przezimowania.

Wymieszanie słomy z glebą nie powinno być głębokie, aby nie utrudnić jej rozkładu. Organizmy, które ją rozkładają są bowiem tlenowymi i przy braku tlenu zamierają. Przyjmuje się, że 1 t słomy powinno się wymieszać z 1,5-cm warstwą gleby.

kukurydza, kolba

24 nowe odmiany kukurydzy

Krajowy rejestr odmian wkrótce wzbogaci się o 15 odmian kukurydzy zalecanych do uprawy na ziarno, o 7 mieszańców polecanych do uprawy na kiszonkę i o 2, które można wysiewać zarówno na ziarno, jak i na kiszonkę. ...

Plon słomy można orientacyjnie określić na podstawie plonu ziarna. Wystarczy go pomnożyć przez 1-1,5. Zakładając, że plon ziarna kukurydzy wyniósł 9 t/ha, to plon słomy może wahać się od 9 do 13,5 t/ha, a głębokość jej wymieszania z glebą od 14 do 20 cm. Na glebach zwięźlejszych zabieg ten można przeprowadzić nieco płycej niż na lżejszych.

Naukowcy poszukują nowych możliwości usprawnienia rozkładu słomy kukurydzy. Ostatnio spółka Agroconsult proponuje zastosować na słomę kukurydzy preparat Penergetic-k, który ma uaktywniać życie mikrobiologiczne w glebie. Preparat ten zawiera 56 proc. krzemu (SiO2), a także m.in. żelazo, wapń, magnez i potas. Producent zaleca stosować go na słomę przed jej wymieszaniem z glebą w dawce 0,2-0,3 kg na 1 ha w formie oprysku.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu