Wystartowała współpraca marki Unia z IUNG-PIB w Puławach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Krzysztof Płocki | krzysztof.plocki@rpt.pl
09-08-2020,11:40 Aktualizacja: 12-08-2020,9:10
A A A

Marka Unia produkująca maszyny rolnicze w fabrykch w Grudziądzu, Słupsku, Brzegu i Kątach Wrocławskich będzie intensywnie współpracować z Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach - Państwowy Instytut Badawczy. Umowę o współpracy strategicznej 6 sierpnia 2020 roku podpisali Michał Piotrowski, prezes marki Unia i prof. dr hab. Mariusz Matyka z-ca Dyrektora IUNG ds. naukowych w zakresie badań środowiskowych.

Plany współpracy sięgają daleko i są bardzo szerokie. W tym roku skupią się na pracach nad opracowaniem szczegółowych zaleceń dotyczących nawożenia pylistym wapnem węglanowym za pomocą dedykowanego do niego rozsiewacza RCW Helix 120 TD marki Unia. Maszyna ta została zbudowna w celu zminimalizowania strat podczas rzosiewu wspomnianego wapna, które wyróżnia bardzo wysoka reaktywność (działa ultraszybko), co czyni je cennym nawozem. Prace badawcze mają również umożliwić rozsiewaczowi Helix  zmienne dawkowanie wapna węglanowego na podstawie mapy jego aplikacji.
 
Rozsiewacz Unia RCW Helix 120 TD

Rozsiewacz do wapna pylistego Unia RCW Helix 120 TD

Rozsiewacz Unia RCW Helix 120 TD to pierwsza polska maszyna do precyzyjnego i bezstratnego wysiewu nawozów pylistych. - To również odpowiedź na rosnące oczekiwania rolników szukających sposobu na precyzyjny i bezstratny...
 
W kolejnym wspólnym projekcie badawczo-rozwojowym opracowywana będzie maszyna do uprawy gleby w technologii Strip Till. Marka Unia zaprezentowała już taki agregat w 2017 r. W jego skład wchodzą: zbiornik nawozowy zawieszany na przednim TUZ ciągnika, agregat do uprawy pasowej zawieszany na tylnym TUZ ciągnika i zagregowany z nim poprzez hydropak siewnik pneumatyczny. Współpraca z IUNG-PIB może jednak doprowadzić do powstania całkowicie nowej maszyny.
 
 
Umowa pomiędzy marką Unia i IUNG-PIB zawarta jest na czas nieokreślony i zapewne dotyczyć będzie innych projektów.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj