Wydajność produkcji świń i zrównoważony rozwój to ich cel

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
02-11-2020,15:25 Aktualizacja: 02-11-2020,12:59
A A A
Hiszpański przemysł trzody chlewnej w ostatnich latach zwiększył produkcję o ponad 1 mln świń rocznie. W samym 2019 r. do ubojni trafiło ponad 53 mln sztuk trzody chlewnej. 
 
Producenci trzody chlewnej w Hiszpanii jako priorytet traktują większą wydajność. Wzrost ten jest wspierany przez rosnący eksportu.
 
Obecnie z tego kraju wyjeżdża ponad 55% wyprodukowanej wieprzowiny. Trafia ona między innymi do krajów Unii Europejskiej, ale także poza kraje Wspólnoty – informuje portal 3trzy3.pl.
 
Od 2020 r. eksport tusz i podrobów wieprzowych poza kraje unijne stanowi niemal 53%. Głównymi odbiorcami są Chiny. 
 
hiszpański przemysł wędliniarski, kiełbasa chorizo, kryzys wywołany pandemią covid-19, wzrost eksportu,

Hiszpański przemysł wędliniarski nie odczuł kryzysu?

Przemysł wędlin w Hiszpanii mimo pandemii koronawirusa odnotował wzrost eksportu w pierwszej połowie roku o 38%. Na uwagę zasługuje również rekordowa ilość kiełbasy chorizo, która trafiła do Wielkiej Brytanii.    Tradycyjna...
Hiszpania nadal zwiększa pogłowie i wydajność trzody chlewnej. Tamtejsi producenci traktują priorytetowo większą wydajność. Jednak powinni oni zdawać sobie sprawę, że taki wzrost nie może trwać w nieskończoność.
 
Dlatego kraj ten pracuje nad planem strategicznym dla trzody chlewnej, dzięki któremu stanie się bardziej wydajny i mniej podatny na zagrożenia w przyszłości. 
 
Plan opiera się o poprawę zdrowia zwierząt oraz ochronę przed wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF). 
 
W ramach tej strategii Hiszpanie chcą skupić się na kontrolowaniu i eliminacji PRRS, który powoduje duże straty w wysokości setek milionów euro rocznie.
 
Planują oni również zwiększyć produkcyjność na fermach loch przez poprawę genetyki, zdrowia, zarządzania oraz warunków dobrostanu. Pracują też nad obniżeniem współczynnika konwersji paszy na fermach tuczników oraz wykorzystaniem nowych pasz w tym produktów ubocznych w żywieniu zwierząt.
 
ASF na Bałkanach, afrykański pomór świń, rozprzestrzenianie się wirusa, dziki, polowania,

Jak zapobiec rozprzestrzenianiu się ASF na Bałkanach?

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) zorganizowała spotkanie internetowe z krajami bałkańskimi. Głównym tematem były problemy dotyczące afrykańskiego pomoru świń (ASF).   W konferencji online...
Chcą wprowadzić narodowy plan bezpieczeństwa biologicznego, co pozwoli utrzymać eksport do wszystkich krajów. W tym celu zwiększają odległość nowo budowanych ferm loch do minimum dwóch kilometrów.
 
Strategia obejmuje także zmniejszenie użycia nawozów chemicznych i zastąpienie ich gnojowicą, a także opracowywanie nowych systemów zarządzania gnojowicą w celu zmniejszenia emisji zanieczyszczeń i promowania bardziej zrównoważonej produkcji.
 
Kraj ten stawia również na zastosowanie fotowoltaiki w gospodarstwach rolnych oraz energii geotermicznej i energii pochodzącej z gnojowicy oraz innych ekonomicznie opłacalnych alternatyw energetycznych.
 
Sektor jest mocno zaangażowany w promowanie hiszpańskiej branży trzody chlewnej na rynkach zagranicznych. Stawia on na wydajność produkcji, rentowność i zrównoważony rozwój w ramach bezpieczeństwa biologicznego i zdrowia.
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA