Wirus ASF potwierdzony u 78 dzików

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
29-03-2019,12:50 Aktualizacja: 29-03-2019,12:46
A A A

Główny lekarz weterynarii potwierdził kolejnych 46 przypadków ASF w Polsce. Od początku stycznia odnotowano ich już 694.

Przypadki ASF (2019/649-2019/694) zostały potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 18 marca - 24 marca 2019 r. Składa się na nie 78 martwych dzików, z których zaledwie pięć osobników zostało odstrzelonych.

Najbardziej liczny przypadek odnotowano w miejscowości Moczydłów w gminie Góra Kalwaria w powiecie piaseczyńskim w woj. mazowieckim. Znajduje się ona w obszarze objętym ograniczeniami.

cena tuczników, wzrost cen, żywiec wieprzowy, Niemcy, Dania

Tuczniki w Danii i Niemczech podrożały

Notowania tuczników w bieżącym tygodniu wzrosły zarówno w Niemczech jak i Danii. Chińczycy zamierzają znacznie zwiększyć import wieprzowiny z Unii Europejskiej co przyniesie korzyści także naszym producentom.   Ceny żywca...

Służby znalazły tam 10 padłych dzików. Wśród nich było osiem samic w wadze od 25 do 80 kg w wieku od 1 doi 2 lat, a także dwa roczne samce w wadze 30 kg.

Pojawiające się nieustannie kolejne przypadki ASF u dzików potwierdzają tezę ekspertów, według której ich liczba w Polsce w tym roku ma być zdecydowanie większa, niż w ubiegłym.

Przypominamy, że w zeszłym roku w Polsce odnotowano w sumie 2438 przypadków ASF.

Wirus ASF jest również coraz bardziej aktywny w populacji dzików w Belgii. Do tej pory wykryto go u 708 sztuk. W efekcie Francja już buduje ogrodzenie na granicy z tym krajem. Prawdopodobnie powstanie ono również na granicy z Luksemburgiem. Więcej na ten temat można znaleźć TUTAJ.

Szczegółowy opis najnowszych przypadków ASF można znaleźć TUTAJ.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć TUTAJ.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA