Tuczniki w Niemczech droższe o 4 eurocenty. W Polsce żywiec trzyma cenę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
20-05-2017,15:00 Aktualizacja: 20-05-2017,15:18
A A A

Cena tuczników w bieżącym 20 tygodniu 2017 roku tj. wzrosła w Niemczech oraz w Danii czyli w krajach, które są liderami produkcji tych zwierząt w Europie. Duży wpływ na tę sytuację ma niższa podaż tych zwierząt. Ponadto zbliża się letni sezon, który jeszcze bardziej ją ogranicza.

Żywiec wieprzowy w Niemczech przez trzy tygodnie kosztował 1,76 euro za kilogram w wadze bitej ciepłej tj. około 7,40 zł/kg. W notowaniach z 19 maja cenę ustalono na poziomie 1,80 euro/kg wbc co oznacza wzrost o cztery eurocenty. W przeliczeniu na polską walutę jest to około 7,56 zł/kg.

wirus ASF, martwe dziki w rzece, straż pożarna, Krzna, martwe dziki w Krznie

Martwe dziki w rzece. Zabił je wirus ASF?

Aż trzynaście martwych dzików znaleziono w czwartek w rzece Krzna na wysokości Malowej Góry (powiat bialski, woj. lubelskie). Strażacy, którzy wyłowili zwierzęta podkreślają, że dziki były w stanie daleko posuniętego rozkładu....

Tuczniki w transakcjach członków Krajowego Związku Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej w 20 tygodniu kosztowały 5,77 złotych za kilogram żywca czyli o trzy grosze mniej niż tydzień wcześniej. Jednak zdaniem analityków związku notowania niemieckie oznaczają, że wkrótce mogą być one wyższe.

Hodowcy i producenci świń w Danii w tym czasie według Danish Crown otrzymywali za tuczniki 11,60 DKK/kg wbc tj. ok. 6,5 zł/kg. W Holandii zakład mięsny Vion Food Group płacił tyle samo co przed tygodniem czyli 1,79 euro/kg wbc tj. 7,53 zł/kg.

Wysokie ceny tuczników w Europie cieszą hodowców, ale martwią zakłady zajmujące się eksportem wieprzowiny na rynki azjatyckie. Występuje tam bowiem duża presja ze strony USA i Brazylii. Dodatkowo cena w Chinach zmalała w ciągu ostatnich 10 tygodni o 12 procent.

Tuczniki według departamentu rolnictwa Stanów Zjednoczonych USDA (United States Department of Agriculture) ponownie były droższe. Cena ukształtowała się na poziomie średnio 1,57 dolara/kg wbc, tj. 5,91 zł/kg.

Ceny prosiąt w Niemczech i Holandii pozostały bez zmian. Wzrosły za to w Danii do poziomu 555 DKK/30 kg czyli około 310 złotych. Droższe są również w Stanach Zjednoczonych, gdzie za 18 kg prosię producenci muszą zapłacić 56,42 dolary tj. ok. 212 złotych.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu