Produkcja wieprzowiny na świecie wzrośnie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
21-10-2020,13:30 Aktualizacja: 21-10-2020,11:05
A A A
Globalna produkcja wieprzowiny w przyszłym roku wzrośnie o 4%. Będzie to efekt odradzania się produkcji w państwach, które zmagają się z afrykańskim pomorem świń (ASF) oraz z pandemią koronawirusa.
 
Raport USDA Livestock and Poultry " World Markets and Trade" wskazuje, że w przyszłym roku import wieprzowiny do Chin będzie niższy niż w obecnym. Stanie się tak wskutek odradzającej się produkcji trzody chlewnej w Państwie Środka.
 
Eksperci prognozują, że globalna produkcja wieprzowiny może zwiększyć się o 4%. Głównym bodźcem do jej wzrostu będzie odradzająca się produkcja w krajach dotkniętych ASF i powrót do normalnego funkcjonowania po skutkach COVID-19.
 
Według przewidywań w Chinach produkcja zwiększy się 9%. Będzie ona jednak prawie o 25% niższa od poziomu sprzed pojawienia się wirusa ASF.
 
cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Tuczniki w Polsce nieznacznie tańsze niż w Niemczech

Potwierdzenie afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Niemczech spowodowało spadek cen tuczników na tamtejszym rynku. Tym samym ich notowania są obecnie zaledwie o około 1% wyższe niż w Polsce.    Ceny zakupu żywca wieprzowego w Polsce w...
W przyszłym roku odbudowa pogłowia trzody chlewnej ma również dotyczyć Wietnamu i Filipin. 
 
W państwach Unii Europejskiej produkcja już w tym roku nieznacznie wzrosła. Warto dodać, że przypadki ASF w Niemczech nie wpłynęły bezpośrednio na produkcję, ale ograniczenia eksportowe spowodują zwiększenie dostaw niemieckiej wieprzowiny na już nasyconym rynku europejskim. 
 
Zwiększona podaż na rynku unijnym oraz ograniczenie popytu ze strony Chin wpłynie jednak na spadek cen w przyszłym roku – informuje portal 3trzy3.pl.
 
Przewiduje się, że produkcja w Brazylii wzrośnie o prawie 4% z powodu zwiększenia krajowej konsumpcji wieprzowiny i stabilnego rynku eksportowego.
 
Globalny eksport mięsa wieprzowego w 2021 r. według prognoz pozostanie bez zmian na poziomie 10,8 mln ton. Z  kolei popyt na wieprzowinę wzrośnie w związku z poprawą koniunktury i ożywieniem w sektorze restauracyjnym i gastronomicznym. 
 
Import w 2021 r. tego rodzaju mięsa i podrobów do Chin spadnie o około 6% do 4,5 mln ton. Pozostali główni importerzy wieprzowiny, w tym Meksyk, Filipiny, Japonia, Korea i Stany Zjednoczone, prognozują zwiększenie importu. Jednak kraje te łącznie sprowadzają mniej mięsa niż same Chiny.
 
W Stanach Zjednoczonych produkcja może wzrosnąć o 1%. Hodowcy planują jednak ograniczenie liczby porodów loch do końca bieżącego roku oraz w pierwszym kwartale 2021 r. Ograniczy to podaż trzody chlewnej przez większą część przyszłego roku.  
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA