Producenci trzody chlewnej tracą najwięcej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-01-2015,8:40 Aktualizacja: 19-01-2015,12:01
A A A
Z powodu rosyjskiego embarga najbardziej ucierpiały rynki mleka, owoców i warzyw oraz mięsa. Rolnicy, którzy ponieśli straty, otrzymali pomoc finansową z UE i z krajowego budżetu.
 
Zdaniem Tadeusza Nalewajka, wiceministra rolnictwa najtrudniej jest w przypadku producentów trzody chlewnej, gdyż ich sytuacja finansowa pogorszyła się nie tylko z powodu embarga Rosji na import wieprzowiny, ale także z powodu wystąpienia ASF, co skutkuje wstrzymaniem importu tego mięsa przez wiele krajów poza unijnych. 
 
Brak możliwości zbytu odbił się spadkiem cen skupu żywca wieprzowego.
 
Nalewajk odpowiadając w Sejmie na pytania posłów SLD w sprawie sytuacji ekonomicznej producentów rolnych w związku z wprowadzenie embarga, stwierdził, że nie ma możliwości pomocy krajowej dla tych producentów. 
 
Jedynym możliwym unijnym mechanizmem pomocy są dopłaty do prywatnego przechowywania mięsa. KE jednak nie zdecydowała się na jego uruchomienie, twierdząc, że nie ma kryzysu na rynku wieprzowiny.
 
Wiceminister zaznaczył, że w Polsce są wysokie koszty chowu trzody chlewnej ze względu na duże rozdrobnienie produkcji, dlatego resort rolnictwa chce z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2015-2020 dofinansować gospodarstwa produkujące m.in. prosięta.
 
Podkreślił też, że polski rząd stale poszukuje nowych rynków zbytu na polską żywność. M.in. dzięki temu eksport produktów mleczarskich (za 10 miesięcy u.br.) wzrósł w stosunku do 2013 r. o 15 proc.
 
Wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke zapytany o tę samą sprawę podczas posiedzenie sejmowej komisji rolnictwa poinformował, że rząd, by pomóc rolnikom poszkodowanym przez embargo, zgodził się na uruchomienia pomocy de minimis ze środków krajowych.
 
Rada Ministrów wydała dwa rozporządzenia. Pomoc w ramach de minimis dostali producenci czarnych porzeczek i wiśni w wysokości ponad 21,5 mln zł. Wsparciem objęto także producentów jabłek, kapusty i cebuli, którym już wypłacono prawie 113 mln zł.
 
Jak mówił Plocke, rząd ponadto zgodził sią na pomoc w spłacie kredytów z dopłatami do oprocentowania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - Wnioskodawca może zwrócić się do banku o zawieszenie spłat rat kapitału, natomiast Agencja przez dwa lata będzie spłacać odsetki - powiedział.
 
Poinformował, że w przyszłym tygodniu RM wyda rozporządzenie w sprawie dopłat do kredytów preferencyjnych. Ich oprocentowania będzie obliczane na podstawie 3-miesięcznego WIBORu plus 2,5 proc.; w przypadku kredytów preferencyjnych dla rolnika będzie to nie więcej niż 3 proc., a dla kredytów klęskowych wyniesie ono do 1,5 proc.
 
Ministerstwo gospodarki poinformowało PAP, że "na podstawie prowadzonego od lipca 2014 r. monitoringu spadku eksportu towarów rolno-spożywczych do Rosji na skutek embarga można szacować, że utracone wpływy eksporterów towarów rolno-spożywczych objętych embargiem za 11 miesięcy 2014 r. wyniosły ok. 1,25 mld zł. 
 
W skali całego ubiegłego roku wartość utraconych wpływów polskich podmiotów z tytułu embarga szacuje się na około 1,7 mld zł. Resort zastrzega, że "szacunki te są wyłącznie na podstawie handlu zagranicznego, a nie w ujęciu zysków finansowych".
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA