Potencjał w produkcji prosiąt rośnie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
23-12-2015,13:30 Aktualizacja: 23-12-2015,15:02
A A A

Biologiczny potencjał loch wciąż wzrasta. W ostatnich latach w tempie 0,3 prosięcia na rok, co daje jedno prosię na 3 lata lub 0,125 prosięcia w miocie więcej.

Prace hodowlane zmierzają do uzyskiwania jak najliczniejszych miotów oraz matek, które są w stanie je odchować. W tym celu firmy genetyczne do 2020 r. planują uzyskać lochy, które mają 16 czynnych sutków, a przez cały okres użytkowania odsadza się od nich 90 prosiąt.

prosięta, mioty, maciory, siara

Mioty liczące kilkanaście prosiąt. Co za dużo to niezdrowo?

Lochy są coraz bardziej plenne. Nikogo nie dziwią już sytuacje, w których maciory rodzą mioty liczące 16-20 prosiąt. Czy taka sytuacja jest jednak zawsze pożądana? Okazuj się, że odsetek nowonarodzonych prosiąt ważących poniżej 1 kg, co dla...

Jednocześnie ich płodność ma być wyższa niż 16 prosiąt w miocie, a masa urodzeniowa młodych większa niż 1,4 kg.

W ciągu ostatnich 10 lat u znanej francuskiej linii hybrydowej uzyskano postęp dający jej o 0,7 sutka więcej, uzyskując tym samym średnio 15,3 sutka u lochy.

Wzrost liczebności miotów z 10 do 15 prosiąt wpływa jednak negatywnie na średnią masę ciała przy urodzeniu, która obniża się o 500 g. Natomiast odsetek prosiąt pochodzących z licznych miotów ważących mniej niż jeden kg wzrósł z 3 proc. do 15 proc.

Badania potwierdziły zależność pomiędzy niską masą ciała przy urodzeniu, a jej wpływem na wyniki rozrodu w przyszłości. Loszki których masa przy urodzeniu przekraczała 1,4 kg w porównaniu z mniejszymi sztukami rodziły w pierwszym i drugim miocie analogicznie o 0,2 i 0,9 prosięcia więcej. Tym samym przed firmami genetycznymi jeszcze dużo pracy aby pogodzić zwiększenie liczby zwierząt w miocie ze wzrostem ich przyszłej plenności.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu