Nie będzie skupu interwencyjnego świń. MRiRW: nie mamy uprawnień

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
07-04-2021,18:40 Aktualizacja: 07-04-2021,18:47
A A A

Resort rolnictwa odpowiedział na wniosek Lubuskiej Izby Rolniczej w kwestii uruchomienia skupu interwencyjnego świń ze stref zagrożenia afrykańskim pomorem świń.

LIR w następstwie skarg hodowców trzody, których gospodarstwa znalazły się w tzw. strefie niebieskiej, zwróciła się o zorganizowanie skupu interwencyjnego.

cena tuczników w Polsce, żywiec wieprzowy, wieprzowina,

Krajowe ceny tuczników nieznacznie spadły

Ceny zakupu żywca wieprzowego w czwartym tygodniu marca 2021 r. spadły o 1%. Taki sam trend dotyczy ceny zbytu mięsa wieprzowego.    Krajowi dostawcy za trzodę chlewną w skupie, według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji...

Chodziło przede wszystkim o gospodarstwa utrzymujące poniżej 180 sztuk zwierząt, czyli liczby mogącej wypełnić jeden transport. Bo właśnie niewielkich hodowli najbardziej dotykają koszty transportu, a ceny w skupach też dają się gospodarzom we znaki.

"Straty ponoszone przez producentów trzody chlewnej w strefie niebieskiej ASF są tak wysokie, iż niejednokrotnie utrzymywanie hodowli znajduje się na pograniczu opłacalności, a często nawet poniżej jej poziomu. Już teraz wielu hodowców zlikwidowało swoje stada, a spora część rozważa taką możliwość" - przekonywał w piśmie lubuski samorząd rolniczy.

W odpowiedzi (całość tutaj) Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa podkreślił, że w ramach środków rynkowych o charakterze interwencyjnym przepisy wspólnej organizacji rynków rolnych nie przewidują w przypadku rynku wieprzowiny działania polegającego na skupie interwencyjnym świń lub mięsa.

W związku z tym resort nie posiada uprawnień do uruchomienia skupu interwencyjnego świń na obszarze zagrożenia.

"Jednocześnie należy podkreślić, że wyznaczenie przez właściwego powiatowego lekarza weterynarii rzeźni do uboju świń z obszaru objętego ograniczeniami oraz zagrożenia następuje po dobrowolnym przesłaniu wniosku zainteresowanego podmiotu. Główny lekarz weterynarii sporządził i przesłał do wszystkich organów IW wytyczne dotyczące uproszczonych zasad zatwierdzania rzeźni, szczególnie wnioskujących o ubój z obszaru zagrożenia" - przekazał Bartosik.

Zaznaczył także m.in., iż przepisy dotyczące zwalczania oraz zapobiegania rozprzestrzenianiu się ASF jednolicie obowiązują wszystkie państwa członkowskie UE, a stworzone zostały na poziomie Komisji Europejskiej.
 

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2021

Hoduj z głową bydło:

-Złożyłeś wniosek o dopłaty?

-Przygotować się na upały

-Sposób na muchy

-Leczyć każdą zasuszoną krowę?

-Zaczynał od ośmiu krów

 

PRENUMERATA