Minister aktualizuje obszary zagrożone ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
21-08-2019,8:05 Aktualizacja: 21-08-2019,8:11
A A A

Uaktualnienia wykazu obszarów dotkniętych wirusem afrykańskiego pomoru świń oraz ułatwienie zagospodarowania świń z tychże obszarów ma na celu nowelizacja rozporządzenia ministra rolnictwa.

Chodzi o zmianę rozporządzenia w sprawie określenia obszarów objętych nakazami, zakazami lub ograniczeniami oraz innymi środkami kontroli lub ochronnymi ustanowionymi w związku z wystąpieniem ASF, na których są położone gospodarstwa rolne, w których są utrzymywane świnie.

ognisko ASF, wirus ASF, Polska, trzoda chlewna

ASF ponownie w gospodarstwie. 42. ognisko zostało potwierdzone

Wirus ASF przez kilka dni nie dawał o sobie znać. Niestety, w tym tygodniu ponownie obserwujemy wysyp nowych ognisk tej choroby u świń. Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj (20 sierpnia) o wyznaczeniu 42. ogniska ASF w Polsce w...

Projekt trafił do uzgodnień międzyresortowych.

Rozporządzenie jest aktem wykonawczym do specustawy z 2016 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem ASF-u na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

A jej celem jest przede wszystkim zapewnienie możliwości zagospodarowania produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do spożycia przez ludzi, wyprodukowanych ze zdrowych świń hodowanych na obszarach, na których stwierdzono występowanie wirusa w innych gospodarstwach.

Innymi słowy hodowcy trzody z gospodarstw położonych w strefach zagrożenia, ale nie dotkniętych bezpośrednio wirusem, mogą liczyć - przynajmniej zgodnie z założeniami - na szczególne udogodnienia np. w postaci skupu interwencyjnego.

"Zmiana obowiązującego rozporządzenia wynika z konieczności uaktualnienia wykazu obszarów wskazanych w tym rozporządzeniu wskutek zmian dokonanych w tym zakresie w przepisach UE. Proponowana zmiana ułatwi zagospodarowanie świń z obszarów, gdzie na skutek najbardziej restrykcyjnych ograniczeń weterynaryjnych dotyczących zasad przemieszczania świń występują największe problemy z ich zbytem, w konsekwencji przyczyni się do minimalizowania strat ponoszonych przez rolników w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń" - czytamy w uzasadnieniu do nowelizowanego rozporządzenia.

Projektowany nowy wykaz obszarów objętych nakazami, zakazami lub ograniczeniami oraz innymi środkami kontroli lub ochronnymi ustanowionymi w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń znajduje się tutaj.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA