Kolejny dzik chory na ASF. To już trzynasty przypadek

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-08-2014,13:50 Aktualizacja: 26-11-2014,13:55
A A A

W pobliżu miejscowości Horczaki Górne na Podlasiu (5,5 km od granicy z Białorusią) znaleziono padłego dzika zarażonego wirusem afrykańskiego pomoru świń.

To już trzynasty przypadek tej choroby u dzików w Polsce - podał Główny Lekarz Weterynarii. Badania potwierdziły, że padłe zwierzę było zarażone wirusem ASF. Padlina została unieszkodliwiona pod nadzorem właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

Wcześniej w naszym kraju stwierdzono dwa ogniska ASF u świń. Dwa tygodnie temu Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że chorobę afrykańskiego pomoru świń stwierdzono u dwóch świń w miejscowości Zielonka w gm. Gródek (powiat białostocki), która graniczy z Białorusią.

Wyznaczono wówczas 10-km strefę z ograniczeniami wokół gospodarstwa, gdzie znaleziono padłe zwierzęta, a w niej 3-km strefę zapowietrzoną i 7-km strefę zagrożoną.

Drugi przypadek tej choroby u świń wykryto w gminie Gródek, 13 km na północ od gospodarstwa, w którym stwierdzono pierwsze ognisko. W gospodarstwie była hodowana tylko ta jedna świnia, u której stwierdzono chorobę. Służby weterynaryjne zastosowały takie same obostrzenia, jak w poprzednim przypadku.

Główny Lekarz Weterynarii zwrócił się w poniedziałek do mieszkańców i turystów z terenu czterech gmin w powiecie białostockim i sokólskim (Podlaskie), by zrezygnowali z wypraw do lasu, spacerów czy grzybobrania, gdyż jest możliwość przeniesienia wirusa z terenów leśnych.

Chodzi o gminy: Gródek i Michałowo (powiat białostocki) oraz Krynki i Szudziałowo (powiat sokólski).

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu