Fundusze z UE trafią do rolników dotkniętych ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
21-03-2017,13:50 Aktualizacja: 21-03-2017,14:23
A A A
Hodowcy i producenci trzody chlewnej poszkodowani w następstwie afrykańskiego pomoru świń (ASF) mogą liczyć na wsparcie z funduszy unijnych. Nastąpiły zmiany w strukturze wydatków w najważniejszym programie dofinansowującym rozwój wsi i rolnictwa - informuje radiowa Jedynka.
 
Wsparcie rolników poszkodowanych w wyniku ASF w dużej mierze będzie pochodziło z funduszy europejskich. 
 
- Podstawowa pula środków przewidziana w programie nie zmienia się, korekty dotyczą rozdysponowania pieniędzy - w radiowej Jedynce tłumaczył Ryszard Zarudzki, podsekretarz stanu w Ministerstwie  Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
 
asf, kolejne przypadki, dziki, zwłoki

ASF - potwierdzono kolejne przypadki

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wystąpieniu pięciu nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski. Wirus został potwierdzony u padłych dzików w woj. podlaskim, lubelskim i...
Restrukturyzacja gospodarstw i premia na działalność pozarolniczą. To dwa podstawowe działania, na które obecnie ogłoszone są nabory. W czerwcu uruchomione zostaną dodatkowe, które mają służyć odchodzeniu od hodowli świń na obszarach objętych ASF.
 
- Stąd musieliśmy zmienić strukturę wydatkowania środków europejskich. Uzyskaliśmy na to akceptację Komisji Europejskiej, godzącej się na wzmocnienie rolników na tych obszarach - wyjaśniał wiceminister.
 
Wprowadzone zmiany dotyczą również środków przeznaczonych na marketing i przetwórstwo produktów rolnych, a kwota przeznaczona na te działania jest wyższa od założonej na początku.
 
Komisja Europejska doceniła starania Polski w walce z ASF i ze zrozumieniem podeszła do zmian w strukturze wydatków zaproponowanych przez polską stronę.
 
Więcej informacji na temat programów wsparcia można uzyskać u doradców rolniczych, na stronach ministerstwa rolnictwa, a także w agencjach zajmujących się  rolnictwem i gospodarką żywnościową.
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu