Dodatkowy kolczyk z numerem dla świń. Po co?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
05-11-2019,12:30 Aktualizacja: 05-11-2019,12:37
A A A

Nowe przepisy wprowadzą możliwość nadania indywidualnego numeru identyfikacyjnego i oznakowania loch dodatkowym kolczykiem z tymże numerem. Ma to umożliwić hodowcom przystąpienie w przyszłości do programów pomocowych.

W fazie konsultacji społecznych i opiniowania znalazły się: projekt nowelizacji rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie szczegółowego zakresu danych zamieszczanych w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych oraz projekt rozporządzenia w sprawie sposobu oznakowania loch kolczykami z indywidualnym numerem identyfikacyjnym.

Gospodarstwo Rolne Maciej Duda, chlewnia, trzoda chlewna, lochy

Nowa chlewnia na 740 loch

Nowa chlewnia w Śląskowie składa się z trzech budynków, które obejmują sektor loch prośnych i krycia, porodówkę oraz odchowalnie. Ferma ma produkować w cyklu otwartym i dostarczać prosięta oraz warchlaki o masie ciała do ok. 30...

Akty są ze sobą powiązane. W pierwszym zaproponowano umożliwienie zapisania w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych (prowadzonym zgodnie z wymogami unijnymi) z gatunku świnie indywidualnego numeru identyfikacyjnego lochy.

Możliwość nadania numeru wprowadziła ustawa z 30 sierpnia 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia procesu wydatkowania środków finansowych w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz w ramach działań objętych zintegrowanym systemem zarządzania i kontroli.

W drugim z wymienionych rozporządzeń znalazł się natomiast zapis umożliwiający oznakowanie loch kolczykiem z tymże indywidualnym numerem, co sprawi, że w prowadzonych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rejestrze będą informacje o liczbie loch u danego rolnika i zdarzeniach dotyczących tych zwierząt.

Przy czym takie dobrowolne, dodatkowe oznakowanie nie zwolni hodowcy z ogólnego obowiązku oznakowania zwierząt przebywających w siedzibie stada powyżej 30 dni kolczykiem lub tatuażem zawierającymi numer siedziby stada.

Jak zapewniono w uzasadnieniach do obu konsultowanych aktów prawnych, dobrowolne dodatkowe oznakowanie loch umożliwi ich posiadaczom przystąpienie w przyszłości do programów pomocowych, związanych z możliwością uzyskania dopłat do utrzymywanych loch i pochodzących od tych loch tuczników.
 

  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu