Dezynfekcja chlewni - nieodłączny element profilaktyki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
09-08-2017,9:00 Aktualizacja: 09-08-2017,10:12
A A A
Dezynfekcja jest jednym z głównych działań profilaktycznych wpływających na prawidłowe funkcjonowanie fermy. Jest ona szczególnie ważna w przeciwdziałaniu występowania i rozprzestrzeniania się chorób, a tym samym w ograniczeniu stosowania antybiotyków w leczeniu zwierząt. 
 
Chlewnia przed każdym ponownym zasiedleniem powinna być dezynfekowana. Jednak aby zabieg ten był skuteczny należy najpierw wyczyścić i umyć wszystkie odkażane powierzchnie przy użyciu środków rozmiękczających i detergentów. Usuwają one nawet do 80 proc. drobnoustrojów oraz zanieczyszczenia, które działają ochronnie na mikroorganizmy i obniżają aktywność preparatów dezynfekujących. 
 
bioasekuracja, trzoda chlewna, Minikowo

Bioasekuracja w chlewni ogranicza występowanie chorób w stadzie

Statut zdrowotny stada zależy głównie od bioasekuracji fermy, czyli zespołu działań mających na celu zminimalizowanie ryzyka wprowadzenia i szerzenia się czynników chorobowych. Zapobieganie występowania chorób w chlewniach przy...
Środki czyszczące dzielimy na preparaty naładowane dodatnio (kationowe) i naładowane ujemnie (anionowe), a także niejonowe. Obecnie większość dostępnych produktów wykorzystuje kombinację substancji anionowych i niejonowych. Ich zastosowanie pozwala zaoszczędzić do 40 proc. czasu na przygotowanie powierzchni do dezynfekcji właściwej, ogranicza zużycie wody oraz ilość wyprodukowanej gnojowicy. 
 
Czyszczenie należy wykonać w możliwie jak najkrótszym czasie po opuszczeniu chlewni przez zwierzęta, co ułatwia pozbycie się zabrudzeń. Sprzątanie rozpoczynamy od usunięcia obornika i opróżnienia kanałów gnojowych. Następnie czyścimy karmidła i automaty z pozostałości paszy, którą należy wyrzucić ponieważ może być skażona patogenami chorobotwórczymi. 
 
Usuwamy również wszystkie łatwe do demontażu urządzenia takie jak dozowniki paszy i myjemy je oraz dezynfekujemy, po czym przechodzimy do namoczenie brudnych powierzchni wodą pod niskim ciśnieniem. 
 
Po kolejnych 4-6 godz., kiedy brud rozmięknie spłukujemy go przy wykorzystaniu myjki wysokociśnieniowej. Jednak należy uważać ponieważ użycie zbyt silnego strumienia wody wbija cukry i pozostałości tłuszczu z kału w powierzchnię ścian i podłóg tworząc warstwę biofilmu, pod którą rozwijają się wirusy, bakterie, grzyby oraz oocysty pierwotniaków. W celu jej usunięcia należy użyć detergentu, który powinno się zmyć lekkim strumieniem wody po około 20 minutach. 
 
bioasekuracja, trzoda chlewna, ASF

Bioasekuracja ferm. Skuteczna ochrona przed ASF

Infekcje na fermie mogą być przenoszone przez obsługę, zwierzęta, paszę, wodę pomieszczenia oraz sprzęt. Dzięki wprowadzeniu i przestrzeganiu zasad bioasekuracji można znacznie ograniczyć ryzyko wprowadzenia chorób na teren chlewni.  ...
Mycie chlewni rozpoczynamy od sufitu, po czym strumień wody prowadzimy od górnych części ściany w kierunku podłogi, a następnie na wszystkie czyszczone powierzchnie nakładamy środek myjący. Spłukujemy go dokładnie po wyznaczonym w ulotce czasie.
 
Fermy można również dezynfekować za pomocą piany nakładanej przy użyciu agregatów nisko lub wysokociśnieniowych. Ważnym czynnikiem skuteczności tej metody jest odpowiedni czas kontaktu preparatu, który uzyskuje się dzięki stabilnej pianie. 
 
Odległość dyszy lancy od dezynfekowanej powierzchni powinna wynosić około 0,5 m. Naniesiony preparat pozostawia się do całkowitego wyschnięcia lub na 20-30 minut, a następnie spłukuje się go wodą pod ciśnieniem 0,5-0,9 MPa.
 
Zaletą tej metody jest przedłużony czas działania i wysoka wydajność preparatu. Piana ma większą przyczepność od aerozoli zwłaszcza na powierzchniach pionowych. Ponadto ma lepszy współczynnik pokrycia, co pozwala jej dotrzeć w głąb wąskich szczelin oraz trudnych do zdezynfekowania miejsc. Umożliwia również kontrolę wizualną odkażanych powierzchni oraz emituje mniej aerozoli niż tradycyjne produkty.
 
Więcej na temat mycia i dezynfekcji chlewni znajdziesz w aktualnym numerze czasopisma Hoduj z Głową Świnie nr 4/2017. ZAPRENUMERUJ
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA