Czy ceny tuczników wzrosną przed świętami?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
12-11-2019,10:55 Aktualizacja: 12-11-2019,10:50
A A A
Notowania żywca wieprzowego pod koniec października bieżącego roku wzrosły nie tylko w Danii, ale również w Holandii. Według ekspertów zbliżający się koniec roku przyniesie kolejne podwyżki cen tuczników. 
 
Ceny żywca wieprzowego w Danii rosną nieprzerwanie od 6 tygodni. W Hiszpanii, po okresie 12 tygodni stabilizacji odnotowano wzrost o 5 centrów w stosunku do poprzedniego tygodnia.
 
Wysoki poziom cen jest efektem zwiększenia chińskiego importu. Dzięki tym wzrostom sezonowy spadek notowań tuczników w krajach unijnych jest bardzo niewielki. 
 
antybiotyki, bakterie oporne, leczenie świń, Wielka Brytania, oporność

Wielka Brytania zmniejsza zużycie antybiotyków u świń

Wykorzystanie antybiotyków w produkcji trzody chlewnej w Anglii znacznie spadło w porównaniu do poprzednich lat. Wpłynęło to także na ograniczenie problemów z bakteriami opornymi na działanie leków.    Ilość...
Dodatkowo wzrosty notowań w Danii i Holandii świadczą o możliwych podwyżkach cen skupu tuczników w najbliższych tygodniach.
 
W notowaniach niemieckich z 5 listopada 2019 r. cena tuczników na małej giełdzie (ISW) zwiększyła się o 1 cent do wartości 1,90 euro za kilogram wagi bitej ciepłej (wbc). W przeliczeniu na polską walutę jest to około 8,10 złotych. 
 
Na aukcji wystawiono 1840 tuczników w 11 partiach z czego sprzedano 10 partii, czyli łącznie 1770 świń.
 
Analitycy rynku uważają, że w okresie przedświątecznym ceny tuczników w krajach Unii Europejskiej będą się zwiększać - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
 
Głównym czynnikiem wpływającym na wzrost notowań żywca wieprzowego będzie rosnący popyt ze strony Chin. Eksperci przewidują, że będzie on rósł również w styczniu przyszłego roku. 
 
Chińczycy będą świętowali nadejście nowego roku, a głównym mięsem serwowanym w tym czasie jest wieprzowina.
 
W Polsce w skupach ceny powoli spadają. W ciągu ostatnich 7 tygodni odnotowały one spadek o około 20 groszy za kilogram.
 
W Stanach Zjednoczonych od kilku tygodni odnotowuje się rekordowe dostawy wieprzowiny do Azji. Z powodu afrykańskiego pomoru świń kraje azjatyckie sprowadzają coraz więcej wieprzowiny z USA.
 
  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

 

 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu