ASF u świń we Włoszech w okolicach Rzymu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
15-06-2022,16:35 Aktualizacja: 15-06-2022,16:36
A A A

Ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) zostało po raz pierwszy stwierdzone u świń domowych w kontynentalnej części Włoch. Choroba ta endemicznie czyli trwale, występuje u tych zwierząt jedynie w Sardynii.

Ognisko ASF zostało potwierdzone 9 czerwca u 2 świń w gospodarstwie utrzymującym łącznie, jak podaje portal pig-world.co.uk,  8 zwierząt w okolicach Rzymu w regionie Lacjum (Lazio).

Władze weterynaryjne przygotowują się do prewencyjnego uboju wszystkich świń w promieniu 10 km od miejsca, w którym wybuchło ognisko. Ze wstępnych obliczeń wynika, że uśmierconych zostanie około 1000 zwierząt.

Ognisko ASF u świń domowych wybuchło w okolicach Rzymu

ASF stwierdzono w gospodarstwie utrzymującym 9 świń

Służby planują wybić 1000 świń w promieniu 10 km od ogniska ASF

ASF, szczepionka przeciwko ASF, wirus ASF, dziki, trzoda chlewna, świnie, ogniska ASF, Wietnam,pogłowie świń, wirus

Szczepionka przeciwko ASF w końcu jest skuteczna

Wietnam, jak podaje portal thepigsite.com, opracował szczepionkę dla świń mającą chronić te zwierzęta przed zakażeniem wirusem afrykańskiego pomoru świń. Wietnam jest pierwszym krajem, który będzie produkował i eksportował szczepionkę...

Uśmiercenie świń w promieniu 10 km od ogniska ASF ma zapobiec rozprzestrzenianiu się tej choroby na kolejne gospodarstwa.

Wirus ASF u dzików w okolicach Rzymu został wykryty w maju. Wcześniej tj. na początku tego roku służby potwierdziły go w północno-zachodnim regionie Piemontu czyli około 500 km od stolicy tego kraju. Łącznie z tego powodu padło ponad 150 dzików.

Angelo Ferrari, komisarz Rządu odpowiedzialny za walkę z ASF, jak informuje pig-world.co.uk, nakazał odstrzał co najmniej 400 dzików w tym regionie.

Włochy są 7. największym producentem wieprzowiny w UE. Pogłowie świń liczy tam niemal 9 mln sztuk. Wartość tego sektora jest szacowana na 8 miliardów euro. Zatrudnia on około 50 000 osób.

Największy we Włoszech rolniczy związek czyli krajowe stowarzyszenie włoskich producentów rolno-spożywczych Coldiretti (Confederazione Nazionale Coltivatori Diretti) zaapelowało do służb o szybki odstrzał dzików w całym kraju. Ma on powstrzymać dalsze rozprzestrzenianie się wirusa ASF w tym kraju.

Już pod koniec maja w Rzymie, jak podaje portal feedstrategy.com, doszło do demonstracji. Hodowcy świń oraz osoby związane z przemysłem mięsnym z całego kraju wezwali władze do podjęcia pilnych działań w celu zmniejszenia populacji dzików.

Przypominamy, że w tym roku w Polsce potwierdzono 2 ogniska ASF u świń w woj. wielkopolskim. Z kolei dwa tygodnie temu niemieckie służby poinformowały o ognisku w południowo-zachodniej części tego kraju w pobliżu granicy z Francją.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ


 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA