ASF już zabrał Belgii dziewięciu odbiorców wieprzowiny

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
20-09-2018,11:30 Aktualizacja: 20-09-2018,11:12
A A A
Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF), jak poinformował portal Pig Progress, został potwierdzony w Belgii u trzech padłych dzików i jednego odstrzelonego osobnika. W wyniku pojawienia się pierwszego przypadku choroby dziewięć państw wprowadziło zakaz importu wieprzowiny z tego kraju. 
 
Pierwszy przypadek ASF w Belgii wykryto w zwłokach dzików znalezionych w prowincji Luksemburg w gminie Etalle w pobliżu granicy z Francją i Luksemburgiem. Belgijska Agencja Bezpieczeństwa Żywności potwierdziła obecność wirusa u padłych zwierząt 13 września br.
 
ASF, dziki, Belgia, wirus

ASF w Belgii. U martwych dzików wykryto wirusa

Belgijska Agencja Bezpieczeństwa Żywności (AFSCA) potwierdziła wczoraj (13 września) informację o wystąpieniu pierwszego przypadku afrykańskiego pomoru świń na terenie tego kraju. Wiadomo, że wirus został wykryty u dwóch padłych...
 
W konsekwencji, jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, dziewięć państw wprowadziło zakaz wwozu wieprzowiny z tego państwa. Wśród nich znalazła się Korea Południowa, Chiny, Białoruś, Meksyk, Południowa Afryka, Japonia, Singapur oraz Filipiny. Do tej pory Belgia eksportowała tam 6 proc. surowca.
 
Wieprzowina wysyłana do tej pory na te rynki będzie trafiała do krajów unijnych, co stworzy dodatkową presję cenową na ten rodzaj mięsa. 
 
Według opinii belgijskiego ministra rolnictwa trzeba liczyć się z kolejnymi przypadkami tej choroby. Do tej pory nie potwierdzono żadnego ogniska ASF u trzody chlewnej, jedynie pięć przypadków u dzików.
 
Władze mocno skupiły się nad zabezpieczeniem ferm przed chorobą, ponieważ zainfekowanie stad świń mogłoby dotknąć około 15 tys. miejsc pracy. Szczególnie ważna jest ochrona rejonu Flandrii, gdzie znajduje się 90 proc. wszystkich ferm trzody chlewnej.
 
  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA