ASF dotarł do kolejnego kraju. Sąsiedzi szykują się do obrony

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Andrzej Borowiak PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
31-05-2019,13:45 Aktualizacja: 31-05-2019,13:50
A A A

Władze Korei Północnej poinformowały o przypadku ASF. Rząd Korei Południowej wprowadza już środki mające zapobiec rozprzestrzenieniu choroby przez granicę.

Ognisko wykryto na fermie w prowincji Czagang w pobliżu granicy z Chinami, które zmagają się z tą chorobą od ubiegłego lata. Od tamtej pory ASF zaatakował również w Wietnamie, zmuszając władze do prewencyjnego uboju co najmniej 1,7 mln zwierząt.

ognisko ASF, wirus ASF, Polska, trzoda chlewna

Ognisko ASF na Podlasiu. Ponad 8 tysięcy świń trafi do utylizacji

Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj (31 maja) o stwierdzeniu trzeciego ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Ognisko ASF nr trzy w 2019 roku zostało stwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych 29 maja 2019 r. z...

Korea Płn. poinformowała o wykryciu ogniska Międzynarodową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE). Według ministerstwa rolnictwa na wspomnianej fermie 77 sztuk trzody padło z powodu ASF, a pozostałe 22 prewencyjnie wybito. Epidemia choroby może dodatkowo pogłębić problem braków żywności w tym biednym kraju.

Ognisko ASF znajduje się daleko od granicy z Koreą Płd., ale resort rolnictwa w Seulu zapowiedział w piątek wysiłki na rzecz ochrony krajowych hodowli, oceniając jako "bardzo prawdopodobne" to, że choroba zaatakuje również w tym państwie.

Obawy dotyczą możliwości przeniesienia choroby przez granicę przez dziki. Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że już od jakiegoś czasu prowadzi obserwację przygranicznych ferm na wypadek, gdyby w Korei Płn. pojawił się ASF.

Południowokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia ogłosiło, że będzie poszukiwać sposobów na współpracę z Koreą Płn. w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby.

walka z asf w chinach, chiny, asf, Matthew Stone, Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt, oie

Walka z ASF potrwa długie lata. Sytuacja robi się dramatyczna

- Chiny będą się przez wiele lat mierzyły z ASF, który powoduje poważne straty w tamtejszych hodowlach - ocenił w rozmowie z agencją Reutera Matthew Stone, wicedyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE). Według...

Organ prasowy rządzącej Koreą Płn. partii komunistycznej, dziennik "Rodong Sinmun", napisał w piątek o zmaganiach Chin z ASF, który określił jako "bardzo zaraźliwy i bardzo niebezpieczny". Nie wspomniał jednak o ognisku wykrytym we własnym kraju.

Według szacunków południowokoreańskiego ministerstwa rolnictwa w hodowlach w Korei Płn. jest 2,6 mln sztuk trzody chlewnej. Korea Płd. w pierwszym kwartale  posiadała ich ok. 12 mln - wynika z kolei danych oficjalnych.

Matthew Stone, wicedyrektor generalny OIE ocenił niedawno, że Chiny będą się zmagać z chorobą przez wiele lat. Według niektórych analityków w związku z ASF może w tym kraju paść lub zostać wybitych w tym roku nawet 200 mln zwierząt.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu