Zakaz hodowli na futra to furtka do likwidacji kolejnych sektorów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
08-07-2022,11:50 Aktualizacja: 08-07-2022,12:08
A A A

Lubelska Izba Rolnicza przekonuje, że przewidywany zakaz hodowli zwierząt na futra stworzy precedens w następstwie którego w przyszłości będzie można zakazać każdej produkcji zwierzęcej.

W oficjalnym stanowisku zarząd LIR zaapelował o odrzucenie w całości projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt, który został niedawno wniesiony do Sejmu przez posłankę Małgorzatę Tracz z Partii Zieloni i klubu parlamentarnego Koalicja Obywatelska.

hodowla zwierząt na futra, Zieloni, zwierzęta futerkowe, Katarzyna Piekarska,  Małgorzata Tracz

Drugie podejście do wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt na futra

Zieloni, którzy są częścią Koalicji Obywatelskiej zamierzają w tym tygodniu przedstawić projekt ustawy, który wprowadza zakaz hodowli zwierząt na futra. W projekcie ma być wpisane 5-letnie vacatio legis na zamknięcie hodowli....

"Zgodnie z projektem ustawy, mają zostać wprowadzone zmiany w ustawie o ochronie zwierząt dotyczące całkowitego zakazu od 1 stycznia 2027 r. chowu lub hodowli zwierząt futerkowych w Polsce, a mianowicie lisów pospolitych, lisów polarnych, norek amerykańskich, tchórzy, jenotów, nutrii i szynszyli, które są utrzymywane w celu produkcji surowca dla przemysłu futrzarskiego, mięsnego oraz włókienniczego" - czytamy w stanowisku rolniczego samorządu z Lubelszczyzny.

Izba zauważa, że chów i hodowla zwierząt futerkowych w Polsce ma ogromny wpływ na rolnictwo, a co za tym idzie na gospodarkę państwa.

"Rynek futrzarski, bo tak należy mówić o chowie i hodowli zwierząt futerkowych, co roku przynosi kilkaset milionów złotych wpływu do budżetu państwa. Na terenie woj. lubelskiego, zgodnie z rejestrem podmiotów prowadzących działalność nadzorowaną, istnieje ok. 28 ferm zwierząt futerkowych, w których zatrudnionych jest kilkaset osób" - wskazuje LIR.

Jak dalej podkreśla, wbrew powszechnej złej opinii zwierzęta w gospodarstwach nie są dręczone, a traktowane w sposób humanitarny i odpowiednio odżywione, co zapewnia właściwą jakość skór.

#HodowcyRazem, trzoda chlewna, bydło mleczne, bydło mięsne, drób, minister rolnictwa, Krajowy Plan Strategiczny,

Hodowcy apelują do rządzących o uproszczenie ekoschematów

Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej zdecyduje o przyszłości polskiego rolnictwa. Hodowcy apelują więc do rządzących o to, aby ekoschematy były dla nich bardziej przyjazne i przede wszystkim, możliwe do realizacji. Hodowcy...

Izba zwraca ponadto uwagę, że fermy zwierząt futerkowych stanowią najtańszą i przyjazną dla środowiska naturalną formę utylizacji ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego. Jedna norka ważąca ok. 1,5 kg zjada w ok. 50 kg odpadów mięsnych.

W Polsce w ten sposób zagospodarowywanych jest ponad milion ton odpadów z zakładów drobiarskich czy przetwórstwa rybnego. Po likwidacji ferm odpady będą musiały być utylizowane konwencjonalnie poprzez spalenie, co spowoduje wzrost kosztów związanych z ubojem i wyższe ceny w sklepach.

"Wprowadzenie ustawy stworzy bezprecedensową sytuację, w której w przyszłości, ze względów ideologicznych, zakazać będzie można każdej produkcji. Wyrażenie poparcia ustawy to początek ograniczania kolejnych sektorów produkcji zwierzęcej w Polsce - przekonuje LIR.

Postuluje odrzucenie projektu ustawy, stojąc na stanowisku, że każda forma chowu i hodowli zwierząt musi wiązać się z pewnymi ograniczeniami dla ich potrzeb bytowych. "Należy bezwzględnie pamiętać, ze nadrzędnym celem każdej ludzkiej działalności powinno być zaspokajanie potrzeb ludzkich, również kosztem innych gatunków, jeżeli jest to konieczne" - brzmi stanowisko Lubelskiej Izby Rolniczej.
 



 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu