Wścieklizna u padłych lisów i psa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
22-02-2022,10:15 Aktualizacja: 28-03-2022,9:38
A A A
Służby weterynaryjne poinformowały o kolejnych czterech przypadkach wścieklizny u zwierząt w Polsce. Tym samym łączna liczba przypadków wzrosła w tym roku do 15. 
 
Główny lekarz weterynarii potwierdził wystąpienie czterech przypadków wścieklizny u zwierząt. Trzy z nich wykryto u padłych lisów, a jeden u padłego psa. 
 
Choroba została stwierdzona na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach oraz Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Kielcach.
 
wścieklizna, lisy, wścieklizna w Polsce, szczepienia przeciwko wściekliźnie, psy, koty, główny lekarz weterynarii

Wścieklizna potwierdzona u kolejnych lisów

Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu czterech przypadków wścieklizny u zwierząt dzikich. Przypadki wścieklizny zostały potwierdzone na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu...
Przypadek wścieklizny nr 12 w 2022 r. został stwierdzony w miejscowości Emów w gminie Wiązowna w powiecie otwockim w woj. mazowieckim u padłego lisa. Kolejny przypadek nr 13 potwierdzono w miejscowości Trębowiec Duży w gminie Mirzec w powiecie starachowickim w woj. świętokrzyskim również u padłego lisa.
 
Przypadek wścieklizny nr 14 został stwierdzony w miejscowości Józefów w gminie Józefów w powiecie otwockim w woj. mazowieckim u padłego lisa. Ostatni przypadek choroby nr 15 potwierdzono w miejscowości Stoki w gminie Pionki w powiecie radomskim w woj. mazowieckim u padłego psa. Jest to pierwszy przypadek wścieklizny u zwierzęcia domowego w 2022 r.
 
Do 17 lutego w Polsce potwierdzono 14 przypadków wścieklizny w woj. mazowieckim oraz 1 w woj. świętokrzyskim. 
 
Główny lekarz weterynarii przypomina o obowiązku szczepień przeciwko wściekliźnie psów, które ukończyły 3 miesiące życia. Apeluje on również o szczepienie kotów.
 
Nakaz szczepienia kotów obowiązuje na terenie całego obszaru zagrożonego wścieklizną w województwie mazowieckim oraz na terenie powiatu opolskiego, puławskiego, ryckiego i łukowskiego w województwie lubelskim.
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu