Trwa szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie na Mazowszu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
16-03-2021,10:15 Aktualizacja: 16-03-2021,10:06
A A A

Główny lekarz weterynarii informuje, że od 15 do 26 marca w części powiatu otwockiego, mińskiego oraz w Warszawie w dzielnicach Wawer i Wesoła, zostanie przeprowadzona akcja doustnych szczepień lisów przeciwko wściekliźnie.

Akcja szczepień lisów związana jest z wystąpieniem przypadków wścieklizny w gminach Wiązowna i Kołbiel w powiecie otwockim w styczniu i lutym 2021 roku.

Szczepienia lisów polegają na ręcznym wyłożeniu przynęty zawierającej szczepionkę doustną przeciwko wściekliźnie dla wolno żyjących zwierząt.

wścieklizna, lis, żbik, wścieklizna w Polsce, szczepienia przeciwko wściekliźnie, psy, koty, główny lekarz weterynarii

Wścieklizna w Polsce. Potwierdzono 3 przypadki

Główny lekarz weterynarii poinformował 2 lutego o wystąpieniu 3 przypadków wścieklizny w 2021 roku w Polsce. Wścieklizna została stwierdzona na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Zakładów Higieny...

Przynęty będą wykładane na obszarach leśnych, polach, łąkach, z pominięciem zbiorników wodnych i terenów zabudowanych.

Przynęta ma postać zielono-brązowego krążka o intensywnym rybnym zapachu, a w jej wnętrzu umieszczony jest plastikowy blister zawierający płynną szczepionkę.

Przynęt nie należy podnosić ani dotykać, ponieważ przeniesienie na nie zapachu człowieka spowoduje u lisów utratę zainteresowania szczepionką.

W okresie 14 dni po wyłożeniu szczepionki należy zapobiec ewentualnemu kontaktowi zwierząt domowych i gospodarskich ze szczepionką. W tym celu psy powinno się wyprowadzać jedynie na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. W przypadku kontaktu zwierząt domowych czy gospodarskich z przynętą, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

hodowla norek, koronawirus u norek, pandemia COVID-19, badania norek

Norki będą dwa razy w roku badane na COVID-19

Do uzgodnień międzyresortowych został skierowany projekt rozporządzenia określający częstotliwość i sposób przeprowadzania badań u norek. Wymazy od tych zwierząt mają być pobierane dwa razy w roku. "W obecnej sytuacji epidemiologicznej,...

W razie kontaktu człowieka ze szczepionką, w szczególności w miejscu otwartych ran, oczu, jamy ustnej czy nosa, należy przemyć te miejsca wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza medycyny.

Akcja szczepień zostanie przeprowadzona na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzenia ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

GLW przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.

Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Mając na uwadze ostatnie przypadki wystąpienia choroby, GLW zachęca do szczepienia przeciwko wściekliźnie również kotów.



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu