Śruty rzepakowa i sojowa są coraz droższe

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
16-02-2017,12:00 Aktualizacja: 16-02-2017,7:30
A A A

Śruta rzepakowa oraz sojowa są w cenie. W pierwszym przypadku wpłynęło na to zainteresowanie ze strony niemieckich kontrahentów przez co nie ma problemu z jej sprzedażą. W drugim stabilizacja cen na giełdzie w Chicago oraz mroźna zima.

Śruta rzepakowa w styczniu kosztowała od 890 do 910 złotych za tonę. Obecnie jej cena wzrosła do 950-960 zł/t. Handel rzepakiem jest niewielki, więc jak informuje TVP 1 rolnicy mogą mieć nadzieję na kolejne podwyżki cen.

siara, siaromierz, jakość siary, cielęta

Jakość siary jest zmienna. Hodowcy powinni ją badać

Cielęta prawidłowo odpojone siarą nie chorują, mają wysokie przyrosty i w efekcie w przyszłości produkują więcej mleka. Należy jednak pamiętać, że krowy w tym samym stadzie mogą produkować siarę o różnej zawartości immunoglobulin. - Siara od...

Śruta sojowa staje się za to coraz bardziej poszukiwanym surowcem w naszym kraju. Wpłynęła na to zima, a przede wszystkim kra, która ogranicza statkom możliwość wejścia do portów. W efekcie przewoźnicy, jak informuje TVP 1, są zmuszani przeładowywać towar na barki co oznacza dodatkowe koszty. Z pewnością odczują je producenci zwierząt.

Śruta sojowa w styczniu kosztowała 1560-1570 zł/t. W lutym jej cena przekroczyła 1600 zł i wyniosła 1630-1640 zł/t. Dla porównania w ubiegłym roku w tym samym czasie kosztowała ona niemal 200 zł mniej.

Producenci zwierząt którzy mają taką możliwość powinni więc kupić teraz większą ilość śruty sojowej lub podpisać na nią kontrakt. W ten sposób uda im się uniknąć kolejnych podwyżek, które mają miejsce z każdym ostatnim tygodniem.

Stabilizacja wartości śruty sojowej na giełdzie w Chicago niestety nie cieszy. Jej cena co prawda zatrzymała się, ale na bardzo wysokim poziomie. Jak informuje TVP 1 obecnie kosztuje ona 343 dolary tj. ok. 1400 zł. Niestety w najbliższej przyszłości nie widać szans na obniżenie ceny.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA